На стовариштима кажу да дрва има, али да нема много оних који ће да их плате.
„У овом периоду је потражња за дрвима ослабила зато што су многи домаћини на време купили огрев, нису чекали последњи минут за то. Оно што је познато, јесте да је огрев када се погасе шпорети, најјефтинији, али касније из месеца у месец, цена расте тако да онај домаћин који је пролетос купио дрва плаћао је од седам до осам хиљада динара, данас је та цена значајно већа“, казао је за РИНУ Александар Темелковски, радник на стоваришту огрева у Љубићу.
Цена и потражња за огревним дрветом зависе од квалитета грађе. Највеће интересовање влада за церовим и грабовим дрветом, зато што су она калорична и добро држе ватру, док је за буковим дрветом потражња мања.
„Од скоро људи су почели да ложе и багремово дрво чија је цена знатно мања у односу на остале. Посао је изузетно тежак, а на цену ове године свакако је утицало и поскупљење горива које је неопходно за транспорт грађе“, истакао је Игор Прелић.
Иако престоница Србије предњачи у свему па тако у висини цене свих енергената, многи Београђани почетком лета похрлили су управо у Шумадију богату шумом и откупили огромне количине, како би се обезбедили за предстојећу хладну зиму.
Продавци у шали кажу да ће се и Београђани ове зиме грејати дрвима која носе ознаку „чачанска“. Стручњаци се надају да ће цена свих енергената у будућем периоду значајно опасти, пренео је Б92.
Дрва за огрев искористио је као повод и белоруски председник Александар Лукашенко да „боцне“ своју „европску браћу“. Погледајте како је то изгледало: