„Данас је потписан меморандум о обавезама Ирана у ШОС-у. То земљи отвара пут за пуношравно чланство у ШОС-у“, рекао је представник иранском министарства новинарима.
Према његовим речима, документ су потписали министар иностраних послова Ирана Хусеин Амир Абудалахијан и генерални секретар ШОС-а Чан Мин.
Председник Ирана Ибрахим Раиси је током сусрета с генералним секретаром ШОС-а Чан Мином рекао да је Техеран спреман да сарађује с том организацијом и са свим њеним чланицама, у разним областима.
Раиси је посебно указао на могућност сарадње у политичкој, технолошкој, економској и саобраћајној сфери.
На самиту ШОС-а у Душанбеу у септембру 2021. године почела је процедура пријема Ирана у организацију.
Шангајска организација за сарадњу основана је 2001. године. Њене чланице су Индија, Казахстан, Кина, Киргизија, Русија, Таџикистан, Пакистан и Узбекистан. Земље посматрачи су Авганистан, Белорусија, Иран и Монголија, а земље партнери су Азербејџан, Јерменија, Камбоџа, Непал, Турска и Шри Ланка.
На самиту ШОС-а у Душанбеу, у септембру 2021. године, покренута је процедура пријема Ирана у организацију, као и процедура додељивања статуса партнера у дијалогу Египту, Катару и Саудијској Арабији. Ове године Белорусија је званично поднела захтев за пријем у организацију као њена пуноправна чланица.
Самит ШОС-а у Самарканду одржава се 15. и 16. септембра.
Ове године на самиту неће учествовати делегација Авганистана, рекао је координатор ШОС-а из Узбекистана Рахматула Нуримтебов, објаснивши да је организација привремено прекинула контакт с том земљом.
О томе шта је то „шангајски дух“, да ли је ШОС алтернатива евроатлантизму и како Запад види сусрете руског председника са кинеским, индијским и турским лидерима говорили смо у емисији „Свет са Спутњиком“: