Иако астероид „Диморфос“ не представља претњу Земљи, циљ овог експеримента је показати да се опасна небеска тела могу преусмерити ако се у њих намерно забије свемирска летелица.
Очекује се да ће се свемирска летелица, позната као „Дaбл aстероид редирект тест“ (ДАРТ), забити у астероид промера 179 метара 27. септембра.
„Диморфос“ је део бинарног астероидног система и кружи око „Дидyмоса“, за шта му је потребно 11 сати и 56 минута.
Астрономи се надају да ће ДАРТ да скрати планетарну путању за 10 минута.
НАСА истиче да астероид није претња Земљи, али да је ово прилика да се тестира скретања астероида – технике кинетичког удара – и провери да ли је то изводљив начин заштите наше планете уколико би у будућности био откривен астероид који би се могао сударити са Земљом.
У орбити близу Земље се тренутно налази око 27.000 астероида.
ДАРТ је лансиран у новембар 2021. ракетом „Спејс-Икс фалкон“ из ваздушне базе Ванденберг у Калифорнији.
У тренутку судара астероиди ће бити на око 11 милијуна километара од Земље. Прије него удари у Диморпхос, ДАРТ ће повећати брзину кретања на 24.140 километара на сат.
Судар ће снимати малени сателит „ЛИЦИА кјуб“ италијанске свемирске агенције.
Величине актовке и тежак само 14 килограма, сателит је полетeо с ДАРТ-ом дубоко у свемир пре него се недавно раздвојио.
Европска свемирска агенција (ЕСА) сматра да је ова мисија од историјског значаја јер ће „Диморфос“ бити први објект у Сунчевом систему којем је човек променио његову орбиту на мерљив начин, пише портал „Спејс“.
ЕСА ће 2024. лансирати своју летелицу Хера која ће се упутити на двогодишње путовање у тај астероидни састав како би прикупила информације о последицама судара.