Хил, дакле, сада тврди, да шеф дипломатије Русије Сергеј Лавров, рутинским билатералним споразумом са ресорним колегом Николом Селаковићем о техничком плану активности у наредне две године, у ствари сакрива некакве намере у Украјини. Заиста, тешко је извести било какву логичну везу између њујоршког папира и тога што се привиђа америчком амбасадору.
Хил је за ФоНет рекао да нису знали шта пише у Плану консултација који су потписали министри спољних послова Србије и Русије на крају недеље заседања Генералне скупштине Уједињених нација, али су знали да је потписивање уговора са земљом каква је Русија било необично и да су желели појашњење.
„Видео сам план, нема много тога у њему. Питање је зашто је Русија то желела и очигледно да је Русија желела план да би оправдала свој рат у Украјини. Понашање Русије осудили су сви и у САД, у Индији, чак их је и Кина критиковала, нико их не подржава у овом напору. Питање је зашто би добили потврду од било кога за оно што су урадили свом комшији“, рекао је Хил не објаснивши какве уопште има везе план са специјалном операцијом Русије.
На питање зашто су тражили објашњење потписивања протокола и да ли је то пример координисане кампање притисака на Србију са Запада, Хил је поново избегао одговор. Рекао је да Србија није под нападом, већ да Русија напада Украјину и да су објашњење тражили јер је било чудно да је на крају недеље у УН Србија потписала уговор са Русијом.
„Питање је зашто потписивати нешто с њима сада, Русија треба да се фокусира на то да изађе из Украјине и моли за опрост од нас осталих“, поново је Хил покушао да држи лекцију која суверена земља са ким и шта сме да потписује.
На питање да ли има простора за земљу да остане неутрална и да ли Србија има право да води своју сопствену спољну политику, Хил је ипак некако признао да "Србија има право да води своју спољну политику", али да САД имају право јасно да кажу шта мисле о одређеним одлукама...
Упитан за коментар на то што Србија неће признати референдуме у четири области у Украјини које контролишу руске снаге, Хил је рекао: „Србија је у праву, не треба да призна те референдуме, јер нису правилно спроведени, то су референдуми под пушком, уз претње бајонетом људима“.