Како се наводи, удружење се обратило писмом вицеканцелару и министру економије Роберту Хабеку у којем је упозорило да „експлозивни трошкови енергије“ онемогућавају све већем броју трговаца да саставе крај с крајем.
Они су ситуацију окарактерисали као „егзистенцијалну претњу“ и прецизирали да би око 16.000 предузећа могло да банкротира ове године, док ће се „негативни тренд“ вероватно наставити и 2023. године.
Удружење је саопштило да повећање трошкова енергије, који су у просеку порасли за 147 одсто од почетка године, спречава трговце да остваре профит. Удео трошкова електричне енергије у обиму продаје за трговце на мало је већ достигао скоро 3% у просеку и многи у индустрији очекују да ће та цифра порасти на чак 5% у 2023.
Према речима председника удружења Јозефа Санктјохансера добит остварена у многим малопродајним секторима је већ данас изузетно ниска. У случају одеће, оперативни профит као проценат продаје износи 2,1%, док је код обуће тренутно негативан и износи -1,2%. Чак и у областихране износи само 2-4%.
Овакво стање ствари може многе компаније ставити у неповољан положај, упозорава удружење.
С обзиром на нагли пад куповне моћи приватних домаћинстава и рекордно високу инфлацију, вероватно неће бити могуће пребацити растуће трошкове енергије на потрошаче, наводи удружење.
Због тога је група позвала власт да интервенише привременим ограничавањем тарифа и смањењем пореза на електричну енергију на минимум.