„Препоручујем да се убрзају преговори са нашим поузданим добављачима за смањење цена за све врсте гаса“, наводи се у писму. Према њеним речима, такви партнери су, пре свега, Норвешка и САД.
Осим тога, она предлаже да се искористи паневропска платформа за заједничку куповину гаса како би се избегла конкуренција за добављаче између земаља ЕУ, што на крају доводи до повећања цена.
„Морамо да избегнемо ситуације у којима земље-чланице ЕУ конкуришу једна другој и подстичу цене навише“, објаснила је Фон дер Лајенова.
Шефица ЕК је предложила и израду додатног индекса цена ЕУ који ће, према њеним речима, „боље одражавати реалност и обезбедити ефикасније функционисање тржишта, доприносећи снижавању цена“.
„У очекивању увођења оваквог додатног ценовног индекса, требало би да размотримо ограничавање цене у односу на тренутни индекс цена гаса (ТТФ)“, наводи се у писму.
Како је навела, дубока државна интервенција у цене гаса подразумева потребу за строжијим обавезама земаља Уније да смање тражњу и штеде гас.
Истовремено је додала да такве обавезе треба да узму у обзир националне разлике на енергетском тржишту.
Фон дер Лајенова је такође предложила да се разговара о привременом ограничењу цена гаса који се користи за производњу струје, како би се успорио раст цене струје. Према њеним речима, тржиште електричне енергије у ЕУ функционише тако да повећање цене гаса доводи до повећања цене струје.
„Морамо ограничити овај инфлаторни утицај гаса на електричну енергију широм Европе. Стога смо спремни да разговарамо о увођењу горње границе цена гаса који се користи за производњу електричне енергије“, написала је Фон дер Лајенова.
Према њеним речима, ова привремена мера требало би да буде почетак глобалне реформе тржишта електричне енергије.
Што се тиче цене гаса који се користи за индустрију, увођење горње границе цена за њу би, по њеном мишљењу, требало да буде спроведено тако да се избегну прекиди у снабдевању. Ова мера такође треба да буде привремена, оценила је она.
Шефица Европске комисије предложила је и да се повећају улагања у инфраструктуру, обновљиве изворе енергије и енергетску ефикасност како би се убрзао прелазак на енергетску независност Европске уније.