СРБИЈА

Објављено колико је људи до сада пописано у Србији

За првих шест дана од како је почео попис становништва, пописано је више од милион и 350 хиљада људи.
Sputnik
Он је рекао да су грађани заинтересовани да учествују у попису, а на телефон Инфо-центра најчешће се обраћају како би добили информације о свом пописивачу.
За сада нема никаквих неправилности, а сама процедура прикупљања података траје знатно краће од предвиђених пола сата, најчешће свега пет минута, док је за децу потребно око три минута, рекао је за Танјуг помоћник директора Републичког завода за статистику, Петар Коровић.
Како Коровић каже, грађани нису дужни да пописиваче пуштају у своје домове, јер попис може да се обави и испред улаза у стан. Такође, уколико је неко болестан и због тога не може да пусти пописивача у стан, или се просто плаши контакта због епидемије вируса корона, постоји и опција да се у изузетним случајевима пописивање обави телефонским путем.
За грађане који нису у својим домовима у оквиру радног времена пописивача, односно од 8 до 20 часова, Коровић је рекао да ће им они изаћи у сусрет и оставити свој контакт телефон на који се могу обратити и заказати попис у време које њима одговара, а да ће пописивачи изаћи у сусрет да то буде и ван њиховог радног времена.
На овогодишњем попису има 69 питања, а грађани не морају да се изјасне на четири постављена питања.
Реч је о националној припадности и вероисповести, као и о матерњем језику. Могућност да се грађани не изјасне остављена је и код питања да ли имају потешкоће у обављању свакодневних активности због проблема са видом, слухом, ходом, памћењем, самосталношћу при одевању, исхрани, одржавању личне хигијене, као и са комуникацијом.
Републички завод за статистику саопштио је данас да је од почетка пописа 1. октобра на терен је изашло око 15.000 пописивача, који су за шест дана пописали више од 1.350.000 становника, 650.000 станова и 500.000 домаћинстава у Србији.
Они наводе да је попис становништва уткан у саме темеље модерне српске државе. Већ 1834. године, по наредби кнеза Милоша, спроведен је први општи попис становништва, такозвани „Попис људства“, а 1835. године, усвојен је Сретењски устав. Од тада до Првог светског рата, пописи су, у просеку, спровођени на сваких пет година.
Ове године, од 1. до 31. октобра, Попис 2022 спроводи Републички завод за статистику, а финансиран је средствима ЕУ и кофинансиран средствима Владе Републике Србије.
Додатне информације о попису грађани могу да добију позивањем броја 0800 444 005, а ти разговори се не наплаћују.
ДРУШТВО
Све што сте хтели да знате о попису, а држава мора да вас пита
Коментар