РЕГИОН

Српски национални савјет Црне Горе се огласио због дискриминације ћириличног писма у саобраћају

Због неажурности и непоштовања права на равноправност Уставних категорија Заштитника људских права и слобода, Српски национални савјет Црне Горе обратио се Уставном Одбору Скупштине Црне Горе са намјером да укаже на кршење уставних норми приликом доношења прописа од стране државних органа.
Sputnik
Саопштење преносимо у целости:
„Наиме, више пута смо се обраћали омбудсману, господину Синиши Бјековићу, са захтјевом за давање мишљења да ли је Правилник о саобраћајној сигнализацији („Службени лист Црне Горе“ бр. 35/12) у складу са Уставом и законом који се примјењују на територији Црне Горе, а што произлази из чл. 145 Устава Црне Горе којим је предвиђено да закон мора бити у складу са Уставом и потврђеним међународним уговорима, а други прописи у складу са Уставом и законом. Међутим, омбудсман је као орган који би требао да штити људска права и слободе свих, на једнак начин без одвајања и разлика, у овом случају показао да то чини на начин супротно својим надлежностима.
Омбудсман је предузимањем радњи по нашем захтјеву покушао да изигра Закон о заштитнику људских права и слобода, те умјесто да врши испитни поступаk у односу на доносиоца акта којим се крши прије свега Устав Црне Горе као највиши правни акт, најјаче правне снаге, он то чини према лицима која су дужна да примјењују акт који је на снази и која нису учествовала у његовом доношењу.
У чл.13 ст. 1 Правилника о саобраћајној сигнализацији („Сл. лист Црне Горе“ бр. 035/21) предвиђено је да се саобраћајни знаци на путевима Црне Горе исписују искључиво и само на латиничном писму. Оваква правна норма на несумњив и децидан начин дискриминише ћирилично писмо и ставља га у неравноправан положај у односу на латинично. Уставом Црне Горе чл. 13 прописано је да се црногорски језик сматра службеним језиком, те да су ћирилично и латинично писмо равноправни. На овај начин, уставотворац је језик и писмо раздвојио као засебне категорије. На основу језичког тумачења чл. 13 Устава Црне Горе ћирилично и латинично писмо се у нашој држави третирају на исти начин, те није дозвољено фаворизовање једног од ова два писма и искључивање другог као што је учињено у чл. 13 ст. 1 Правилника о саобраћајној сигнализацији.
Усвајањем оваквог Правилника о саобраћајној сигнализацији, чији је аутор Министарство капиталних инвестиција, а потписник министар 42. Владе Црне Горе Младен Бојанић, не само да се врши идентитетска дискриминација по основу писма, него и други облици дискриминације припадника одређене групе већинског становништва Црне Горе.
Како се ради о најзначајнијем идентитетском праву српског народа у Црној Гори, на равноправну употребу ћириличног писма, Српски национални савјет користиће све расположиве могућности у очувању својих традиционалних идентитетских вриједности без обзира на стално ускраћивање Уставом гарантованих права“.
РЕГИОН
„Правилник надређен Уставу“: Зашто нема ћириличних топонима на ауто-путу у Црној Гори
Коментар