У саопштењу италијанског министарства се прецизира да ће време грејања током дана бити скраћено за један сат, док ће укупна зимска грејна сезона бити скраћена за 15 дана, тако што ће почетак грејне сезоне бити одложен за осам дана, а завршетак ће бити седам дана раније.
Новом уредбом се пооштрава ограничење максималне унутрашње температуре у објектима, при чему се од пословних тражи да она не прелази 18 степени Целзијусових (са ранијих 19), док грађани морају да подесе грејање на максимално 19 степени Целзијуса, односно један ниже у односу на раније.
Како се додаје, ограничења се неће односити на места где се одржавају молитве, јаслице, вртиће и базене, као ни зграде чији се системи грејања ослањају на обновљиве изворе енергије.
„У случају изузетно оштрих временских прилика, локалне власти ће задржати овлашћење да дозволе грејање ван времена утврђеног уредбом“, наводи се у саопштењу италијанског министарства.
Према студији националног регулатора електричне енергије ЕНЕА, на коју се позива портал „Локал Итали“, нова ограничења би могла да омогуће земљи да уштеди чак 2,7 милијарди кубних метара гаса током зимске сезоне.
Нови план за уштеду енергије прати низ других мера које имају за циљ решавање енергетске кризе у земљи. Италија се, заједно са другим земљама ЕУ, бори с рекордно високом инфлацијом, вођеном углавном растом цена енергената. Земља се ослања на увоз скоро 75 посто своје енергије, наводи РТ. Почетком године, Италија је увозила 40 одсто свог гаса из Русије, али је у јулу тај проценат опао на 25 посто због санкција уведених Москви.