Изложбу је отворио председник Руског историјског друштва, директор Спољнообавештајне службе Сергеј Наришкин.
„Довољно је само бацити поглед на представљене експонате да би се схватило зашто су милиони људи Донбаса и Новорусије донели недвосмислену и безусловну одлуку да заувек буду са Русијом“, истакао је Нарошкин на церемонији отварања изложбе.
Међу изложеним експонатима су гелери забрањење муниције, нацистичка обележја украјинских казнених јединица и други материјални докази њихових злочина.
Експозиција је заснована на сведочењима очевидаца које су прикупили запослени у Фондацији за проучавање демократских проблема, као и материјалним изворима које су из зоне специјалне војне операције донели чланови међумузејске групе Министарства културе Русије.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.