„Имајући у виду константована оштећења, сагласно одредбама Закона о планирању и изградњи, наложена је санација предметног моста који представља део путне инфраструктуре и не спада у надлежности „Србијаводе““, наводи се у саопштењу.
Подсећа се да је надлежност тог предузећа утврђена Законом о водама, док је Законом о водама прописано да јавно водопривредно предузеће у оквиру својих надлежности управља водним објектима за уређење водотока и за заштиту од поплава на водама првог реда и водним објектима за одводњавање који су у јавној својини.
Додаје се да у складу са наведеним „Србијаводе“ организује и спроводи мере и радове у одбрани од поплава (од спољних и унутрашњих вода и загушења ледом) на водама првог реда и на системима за одводњавање у јавној својини, у складу са Општим и Оперативним планом за одбрану од поплава.
У вези са наводима где се помиње да су се мештани села Видова и управа града Чачка обраћали предузећу „Србијаводе“ ради санације моста, саопштено је да су се 14. марта 2016. године мештани села Видова обраћали са захтевом за санацију урушене леве обале Западне Мораве.
То, како се додаје, у овом случају није локација која се помиње у наводима, налази се на удаљености од 6,2 километара низводно и не односи се на мост који, додаје се, по Закону о водама није и не може бити предмет рада „Србијаводе“, као и осталих 3.000 мостова у Србији.
„Овом приликом изражавамо најдубље жаљење због трагично изгубљених живота и најискреније саучешће ожалошћеним породицама“, додаје се у саопштењу.
Две жене погинуле су када је 13. октобра пукао висећи пешачки мост преко Западне Мораве у Овчар бањи, а троје повређених је задобило тешке повреде.