Обама је позвао актуелну америчку администрацију да промени политику према Украјини и јасно дефинише границе подршке Кијеву.
„Немогуће је не одати му признање као паметној, проницљивој, искусној особи, која зна да сагледа све позиције. Он представља Демократску странку, која је сада у Белој кући, на челу са председником Бајденом... Предстојећи председнички избори, 2024. године, у Америци могли би да се заврше лоше за демократског кандидата, јер занесени апсолутно безумном политиком подршке Украјини. Oни ‘у пећ’ бацају милијарде долара америчких пореских обвезника и то у јеку кризе која сада бесни у САД и западној Европи. Мислим да Обама то схвата...“, каже Џабаров, истичући истовремено да „разлога за импичмент председника Џоа Бајдена има много".
Руски политиколог Јуриј Светов оцењује да су Обами биле потребне године да схвати какву погубну политику воде САД.
„Oчигледно je да је одласком у пензију имао прилику да више размишља о томе какве су последице америчке политике коју је водио као председник подржавајући Мајдан, без икакве задршке. Изгледа да је то схватио након шест година колико је прошло откако је отишао са места председника. По свему судећи, америчке елите дискутују о потреби подршке Украјини. Кажу, подржаћемо Украјину колико год је то потребно. Питање је – коме је потребно?! Да ли је то потребно Зеленском, народу Украјине или САД и НАТО блоку. Коме то треба?!“, каже Светов.
Он подсећа на тежње САД и недавну изјаву америчког државног секретара Ентонија Блинкена да његова земља треба да буде светски лидер.
„И сада се, по свему судећи, о томе воде расправе и постављају се питања да ли је све ово на штету САД тј. да ли је у њиховом интересу да троше новац, троше оружје, троше морални ауторитет на подршку Украјини која, по свему судећи, губи...“, додаје Светов.
Где су америчке границе
Барак Обама је рекао да Вашингтон треба да постави границе Кијеву „колико далеко може да иде“ и дефинише границе у Украјини како би се избегли ризици од диреткног сукоба САД и НАТО-а са Русијом. На питање о каквим границама Обама говори, Џабаров каже:
Барак Обама сматра да Вашингтон треба да дефинише границе у Украјини како би се избегли ризици од диреткног сукоба САД и НАТО-а са Русијом
© Sputnik / Сергей Гунеев
/ „Чак и ако Обама то не каже наглас, мислим да дубоко у себи схвата да су то оне (безбедосне) границе, које је повукао прошлог децембра руски председник. Нажалост, да бисмо се вратили на те црвене линије, нису били потребни посебни напори – било је довољно испунити све раније постигнуте договоре, али Американци за то нису марили. И зато је дошло до ове снажне ескалације сукоба. Мислим да би било воше користи да је Бајден имао чешће састанке са својим бившим шефом, пошто је био потпредседник САД у Обаминој администрацији. Обама је увек био изузетно опрезан, упркос својој отворено русофобичној политици“, наводи Џабаров.
Светов каже да је тешко проценити о каквим границама Обама говори, али је изнео своје претпоставке, подсећајући истовремено и на друге предлоге о томе како зауставити сукоб у Украјини и постићи мировни план:
„Узмимо Илона Маска који је предложио да се Крим препусти Русији. Бил Екман сматра да се треба вратити на 23. фебруар. То јест, после осам месеци руске специјалне војне операције они говоре: „Хајде да вратимо време и све заборавимо“. Мислим да је и Обама о томе говорио. Њима је био понуђен договор у децембру 2021. године. Русија је пре почетка специјалне војне операције упозорила Зеленског, али они су све то одбацили, нису то озбиљно схватили. Мислили су да ће Русија бити поражена и да ће прихватити њихове услове. Међутим, испоставило се да поразу Русије нису допринеле ни санкције, ни снабдевање оружјем Кијева, па сада говоре о мирним решењима, о повлачењу, о писању нових Минских споразума, које нико од њих није хтео да испуни од самог почетка“, подсећа Светов.
Светов додаје да украјински председник Владимир Зеленски за преговоре са Москвом тражи да Русија повуче трупе на линију од пре 24. фебруара, што представља апсолутно неозбиљан приступ.
„Који су услови преговора? Зеленски тражи да се Русија повуче, чак и са Крима, да се потпише мировни договор и да Русија плати репарације. То су њихови услови, али поставља се питање - ко ту губи, а ко добија? Сада покушавају да нас убеде уз помоћ Обаме, лауерата Нобелове награде за мир, који је награду добио док је бомбардовао друге државе. Истина, сада нам је потребан мир, али немојте постављати сопствене услове. Најважније је да потпишемо примирје. Међутим, они по сваку цену желе да спасу режим Зеленског и Украјину која је била пре 24. фебруара, а те Украјине неће бити. Све је завршено! Када руска војска буде у Одеси и Николајеву тада ће они, можда, мало другачије говорити. Видећемо шта ће говорити када граница са Придњестровом буде под контролом, као и граница са Румунијом тј. директна граница са НАТО-ом“, каже Светов.
Могу ли Русија и САД ресетовати односе
Почетком свог првог председничког мандата Барак Обама се залагао за „ресетовање“ односа са Русијом, али сви ти напори су се изјаловили. На крају Обаминог другог мандата руско-амерички односи су дотакли дно и поред сарадње по појединим питањима. На питање постоји ли данас, макар и мала, шанса да се ресетују тешки односи Русије и САД, Светов подсећа на случај из 2010. године када је тадашња државна секретарка САД Хилари Клинтон уручила руском шефу дипломатије Сергеју Лаврову симболичан поклон којим је желела да нагласи спремност Обамине администрације да обнови односе са Русијом. Била је то обична жута кутија са црвеним дугметом и натписом „ресет“, али су Американци погрешили у преводу на руски, па је писало „перегрузка“ уместо „перезагрузка“, односно „преоптеретити“ уместо „ресетовати“.
„Они су говорили о ресетовању, а мислили на нешто сасвим друго и то ресетовање није успело. По мом мишљењу, Обама је један од најнеуспешнијих председника САД, јер на ову функцију није изабран због политичких квалитета, него због тога што је Афроамериканац... За осам година председниковања није испунио ниједно обећање које је дао. Рат у Авганистану није престао, затвор Гуантанамо није затворен итд“, подсећа Светов.
Експерт додаје да у политици не важи правило да „нови лидери морају да слушају старе“.
„Уосталом, Меркелова ужива много већи ауторитет од Обаме, а дала је изјаву да је без Русије немогућ развој Европе и њена безбедност, док је актуелна министарка спољних послова Аналена Бербок одговорила, не ословљавајући је по имену, нешто у маниру: ‘Седи и ћути. Све ћемо урадити без Русије’. Погрешно је мислити да ће Бајден послушати свог бившег шефа Обаму, он то неће учинити“, сматра Светов.
С друге стране, Џабаров оцењује да се односи две земље могу ресетовати ако за то постоји нека основа. Међутим, како је додао, односи Русије и САД у потпуности разрушени.
„Унишили су их Американци сопственим рукама. Није потребно ресетовати их, потребно је поново их изградити“, истакао је руски политичар.
Обама је страствено желео да исцепка руску економију на комадиће, али Москва поручује да то није успело и да никада неће успети. Све оно што су они хтели да изазову у Русији почиње да се дешава у њиховим домовима. У низу европских земаља долази до наглог раста цена, пада прихода, мањка енергената. Политиколози су почели да говоре о растућој опасност од социјалних немира. Уобичајене предности цивилизације постају привилегија за Европљане. То је цена коју обични грађани плаћају за русофобију својих политичара.
Џабаров оцењује да је народу у Европи и САД потребно још времена да у потпуности схвате шта се дешава. Ипак, ствара се, како је рекао, нека врста критичне масе која може утицати на понашање политичара који су већ изабрани, изабрани од стране истих тих грађана.
Светов такође сматра да данас у Европи постоје људи који подижу главу и глас и виде какву цену плаћају због антируске политике њихових влада.
„Такви људи постоје у свим земљама, чак и у САД, али њима баш и не допуштају да о томе говоре... Данас постоји култура у којој се говори само оно што одговара мејнстриму, а ако кажеш нешто друго одмах ћете забранити. Сетите се приче са ‘Амнести интернешнелом’ када су у Украјини признали очигледну чињеницу да украјинска војска користи цивиле као живи штит. Шта се потом десило? Згазили су те људе из ‘Амнести интернешенела’. Неки су били приморани да се повуку, дају отказе, да ућуте. Дата су некаква саопштења и то је све. Таквих примера је много. Има и она друга смешна прича - Путин је послао Берлусконију, са којим има дугогодишње добре односе, рођенданску честитику и кутију вотке као рођендански поклон. Сада Европска комисија покреће специјалну истрагу. Они ће потрошити време и новац да сазнају да ли је тиме прекршен режим санкција или не“, закључио је Светов.