СВЕТ

Без наде у позитивне промене: Шта ће долазак Сунака променити у односима Британије и Русије

Иако је Британија добила новог премијера Ришија Сунака, то нимало неће утицати на односе те земље према Русији који ће, како су били, тако и остати хладни, слажу се руски експерти.
Sputnik
Сунак има велику подршку владајуће британске Конзервативне партије и изабран је како би спасао британску економију од даљег пада, али с његовим доласком, према речима руских аналитичара, не треба очекивати позитивну промену спољне политике Британије према Русији.
Поводом избора новог британског премијера портпарол руског председника Дмитриј Песков рекао је да у Кремљу не виде основа за наду у позитивне помаке у односима са Лондоном након доласка Ришија Сунака. Он је рекао и да председник Владимир Путин није честитао Сунаку, подсетивши да Британија спада у групу непријатељских држава.
Да неће бити промена у односима с Русијом по доласку Сунака на место премијера сматра и Јелена Анањева, руководилац Центра за британске студије при Институту за Европу Руске академије наука.

Оштар према Русији

„Још током предизборне кампање, Сунак је давао оштре изјаве у односу на Русију и Кину. А по ступању на дужност обећао је да ће удвостручити подршку Украјини“, наглашава саговорница Спутњика.
Сунак је у првом обраћању изјавио да је спреман да земљу поведе у „нову будућност“, уз поруку да ће потребе људи ставити изнад политике и додао да ће формирати владу у коју ће ући најбољи људи његове Конзервативне партије.
Како каже за Спутњик професор Катедре за европске студије Факултета за међународне односе на Санкт Петербуршком државном универзитету Наталија Јерјомина, Сунак је имао подршку великог броја посланика из Конзервативне партије и избор њега за новог премијера уопште није изненађење.
„Сунак је био део тима бившег премијера Бориса Џонсона и генерално има велику подршку кључних личности у Конзервативној партији. Показао се као верна и одана особа. Он је вероватно једини који није мењао мишљење и доследно је подржавао Џонсона, док је бивша премијерка Лиз Трас мењала. Некада је била против Џонсона, а некада за“, објашњава саговорница Спутњика.
Осим тога, према речима Јерјомине, Сунак се од других разликује по томе што се никада није супростављао својим претходницима.
„Уместо да критикује Лиз Трас, што други претходници конзервативаца врло често раде, он се ни сада њој није супроставио. Сунак се Трас чак, без обзира што се кратко задржала на челу британске премијерке, захвалио на задацима које је испунила. Дакле, он је, у ствари, испао доследнија особа. Он одржава ту репутацију поштене, пристојне и одговорне особе, а ово је, у сваком случају, реткост“, констатује професор.

Који задаци стоје пред Сунаком

Према речима саговорнице, Сунак је од стране Конзервативне партије изабран за новог премијера јер се сматра особом која може да стабилизује партију и спасе британску економију од даљег пада.
„Сунак има економско искуство због практичних активности. Он је радио у хеџ фондовима и разуме шта су то ризици. Осим тога, има јаке везе у финансијском свету. Он неће имати проблема да реализује своје планове. Овај политичар добија велику подршку од Конзервативне партије и сматра се особом која има искуство и која је у стању да састави тим и развије пројекат за спас британске привреде или за делимичну корекцију курса који сада постоји“, објашњава наша саговорница.
Осим тога, Сунак се сматра и фигуром која може да стабилизује ситуацију унутар Конзервативне партије.
„Сунак може да реши проблем несугласица и неслагања унутар Конзервативне партије. Ова партија, доласком њега на чело владе превазилази озбиљан раскол, али не до краја. Ипак, наравно, постоје људи који се и даље супростављају. Али, озбиљан раскол који се догодио док је на челу британске премијерке била Лиз Трас вероватно ће бити превазиђен“, констатује стручњак.
Ипак, према мишљењу стручњака, није искључена могућност да сменом лидера, Конзервативна партија жели да се опере од грешака које су почињене док је на челу премијера била Лиз Трас.
„Партија почињене грешке може да препише Лиз Трас. На тај начин, они делимично скидају одговорност са себе и враћају бирачко тело да би мање-више изгледали самоуверено на следећим изборима“, објашњава саговорница.
Након ступања на дужност, Сунак је изјавио да разуме да ће морати много да се потруди да поврати поверење након свега што се догодило.
„Не плашим се, свестан сам притиска ове високе функције и надам се да ћу моћи да испуним све захтеве које она доноси“, изјавио је Сунак.
Сунак први британски премијер азијског порекла. Такође, он је први премијер који није белац и најмлађи је премијер Велике Британије још од 1812. године.
Сунак коме је 42 године дипломирао је филозофију, политику и економију на Линколн универзитету у Оксфорду, а касније је стекао диплому мастера пословне администрације на Стенфорд универзитету у Калифорнији.
Ожењен је Акшатом Мурти, модном креаторком која је ћерка индијског милијардера Н. Р. Муртија, са којом има двоје деце.
СВЕТ
Кадар британске „дубоке државе“: Зашто је Риши Сунак део проблема, а не део решења
Коментар