Специјална операција у Украјини

Немачки председник поручио грађанима: Помирите се, антируске санкције имају своју цену

Немачки председник Франк-Валтер Штајнмајер је признао да антируске санкције имају своју цену и за Немачку, али да сматра да су неизбежне.
Sputnik
„Овај рат се одражава и на нас, а без економског притиска на Русију се не може. То је мој одговор онима који ме питају зашто морамо да носимо бреме рата у другој земљи“, објаснио је Штајнмајер током обраћања грађанима Немачке.
Према његовим речима, често у Немачкој чује питања попут: „Зар санкције више не шкоде нама?“, „Зар не можемо једноставно да их пустимо на миру?“.
„Ова питања често чујем у последње време и не желим да их игноришем, јер су страхови који се крију иза њих, реални. Морамо одговорити на њих. Санкције, прекид контаката, испоруке оружја за рат који бесни: све то није свакодневица, све то се не поклапа са нашим замислима о мирном суживоту. Али, ми не живимо у идеалном свету, већ у сукобу. Због тога су нам потребна средства сукоба“, појаснио је Штајнамјер.
Он је додао да санкције имају своју цену, укључујући и за Немачку.
Председник је поручио грађанима да ће морати да се помире са ограничењима због кризе наредних година и науче да буду скромни.

Нуклеарна ескалација мора бити спречена

Штајмајер је још исткао да је у интересу Немачке да се „ослободи зависности од режима који уводи тенкове у суседну државу и користи енергију као оружје“.
„У нашим је интересима да се заштитимо и умањимо своју рањивост“, сматра немачки председник.
Он је такође нагласио да Немачка живи у условима сукоба и он се тиче становника његове државе.

„Али, за мене није мање важно то што наша земља није у рату. Ми не желимо да се то промени. Ширење рата, чак и нуклеарна ескалација морају бити спречени“, закључио је Штајнмајер.

Немачки председник је претходно истакао да се Немачка и Русија налазе на супротним странама, а стари снови о заједничком европском дому су се срушили.
СВЕТ
Доследност или тактика: Зашто се Ангела Меркел често оглашава о украјинској кризи
Коментар