Он из своје стручне позиције позива Београд и Приштину, а нарочито међународну заједницу да учине све да би се такав сценарио избегао.
Петронић из Косовске Митровице за „Спутњик“ каже да се не терену над Србима спроводи терор институција.
„Приближава нам се крајњи рок за пререгистрацију аутомобила са српских на косовске таблице, то је до данашњег дана урадио веома мали број грађана, а проблем је тај што се у српској јавности створио инат због претњи које долазе директно из Приштине од стране Аљбина Куртија. Ово што се сада дешава на терену се у стручној терминологији зове „терор институција“ и то је оно што Приштина примењује над Србима“, каже Петронић.
Ризици од инцидената
Према његовом мишљењу оно што се може очекивати наредних дана, а нарочито са истеком рока за пререгистрацију су ризици од инцидентних ситуација.
„Имаћемо ситуацију где ће, уколико дође до одузимања првог возила, највероватније грађани поново подигнути барикаде. Највероватније ће доћи до бојкота косовских институција, па и изласка Срба из свих косовских институција што ће добрим делом блокирати рад институција Приштине. Имаћемо потенцијалне могућности да дође и до оружаног конфликта јер нико неће дозволити да му Косовска полиција одузима возило. Кулминација ситуације може доћи између централне дирекција МУП-а у Приштини и дирекције регионалне полиције Север. То неповерење већ дуго траје и може доћи до бојкота од стране дирекције Север“, преноси нам Петронић.
Морају се спречити оружани сукоби
Он напомиње да се све треба учинити да се не би дошло у ситуацију оружаног сукоба, али да постоје наговештаји који иду и у том правцу.
„Највећи изазов је да треба све учинити да не дође до оружаног инцидента, што је врло за очекивати како ствари стоје. Ја овом приликом позивам и Приштину и Београд, а посебно међународну организацију, која сноси највећу одговорност због ове ситуације, да предузму све што је у њиховој моћи да не дође до конфликата и ескалације сукоба који нас може одвести у нови рат“, закључио је Петронић.
Претресају и хитну помоћ
Он је подсетио на захтеве међународних представника да Приштина одложи одлуку о примени уредбе о пререгистрацији возила, али да се Курти понаша глув на све те позиве.
„Проблем је што се у саобраћајним комуникацијама на северу Косова налазе специјалне јединице. То није обична полиција, они стално врше претресе. У последње време претресају се возила хитне помоћи која превозе пацијенте, па и сами пацијенти што није ни мало добра порука“, рекао је Петронић.
Он се осврнуо и на истраживање које је спровела НВО „Хумани центар Митровица“, а у ком је и сам учествовао, где се у одговорима грађана истиче да не верују у заштиту безбедности од стране безбедносних чинилаца на Косову.
„Већина испитаника сматра да их не може заштити Еулекс, Унмик ни Косовска полиција, док свега 42 одсто сматра да их делимично може заштитии Кфор који је изашао из свог мандата јер његов задатак није да зауставља и легитимише возила већ да пружи безбедно окружење за све. Целокупна ова ситуација само је повећала неповерење грађана“, напоменуо је Петронић.