„У војсци никада не говоримо тачно шта ћемо предузети, јер наравно морамо бити спремни за много тога. Најважније је да ће КФОР настојати да допринесе деескалацији ситуације како би осугурали безбедност људи - јер то је њихова мисија и са тим активностима ће и наставити. Понекад ме питају да ли је број трупа којима КФОР располаже довољан у случају нарастања тензија. Процена командатна КФОР-а је да их је довољно у односу на ситуацију на терену, али ако је потребно - постоје и резервене снаге“, рекао је Бауер одговарајући на питање да ли ће КФОР реаговати и како у случају ескалације напетости на КиМ, а поводом одлуке о пререгистрацији таблица.
Коментаришући безбедносну ситуацију тим поводом Бауер каже да тај потез може да буде веома забрињавајући.
„Увек је од великог значаја да будемо спремни, у овом случају то подразумева да снаге КФОР-а изврше свој задатак, а то је да осигурају безбедност за све грађане на Косову, укључујући Србе који живе на северу, у области Метохије“, каже он и напомиње да то за снаге КФОР-а не представља промену задатака, али значи да морају да буду спремни да реагују у случају било каквих инцидената или нарастајућих тензија.
„КФОР је управо то урадио септембра прошле године када су тензије биле у порасту, када је било блокада и када је постојала претња да ће ситуација ескалирати. Међутим, захваљујући личном ангажману тадашњег команданта КФОР-а - све стране су разумеле да је деескалација и разговор бољи избор“, рекао је он.
НАТО, односно КФОР, спремни су да су изврше исте те задатке јер то је разлог зашто су тамо и наравно, уопштено говорећи, да позову све стране на разговор како не би било ескалација, додао је он.
На питање шта НАТО жели од сарадње са Србијом и која је његова порука властима Србије, а поводом преговора са Србијом око новог циклуса партнерства, Бауер каже да сваки пут када се воде преговори НАТО-а и Србије разговара се о новим областима сарадње.
„Ово ће бити 16-та година програма Партнерство за мир коју спроводимо у сарадњи са Србијом. Тако да то није ништа ново. Тренутно се разговара о науци и технологији и сајбер безбедности . То су неке од области о којима Србија има одређена питања и захтеве, а НАТО може да помогне. Разговарамо о финализацији пакета мера и онда ћемо наставити са нашим односима, односно, нећемо почети из почетка“, рекао је Бауер, пренео је Танјуг.