На питање да објасни који су политички и процедурални кораци који треба да се направе да би Приштина добила кандидатски статус за чланство у ЕУ, када се зна да пет земаља чланица Уније није признало њену независност, Спинант је рекла да не може да коментарише будуће кораке о апликацији за кандидатуру која још увек није поднета.
Одлуку о томе да ли једна земља може да добије статус кандидата доносе земље чланице. Оне треба да донесу једногласну политичку одлуку, а затим државе чланице треба да задуже Европску комисију да изради мишљење да ли одређена земља може да добије тај статус.
Последње мишљење Комисије за кандидатски статус је било донето у јуну ове године за Украјину, Молдавију и Грузију.
Украјина и Молдавија су добиле статус кандидата, а Комисија је оценила да Грузија још увек није спремна за буде кандидат за чланство.
Клисман Кадиу, политички саветник заменика премијера привремених приштинских институција Бесника Бисљимија, изјавио је јуче да се очекује да Приштина током децембра поднесе захтев за чланство у Европској унији.
Кадиу је у писаном одговору за Радио Косово навео да је влада у Приштини започела припреме за подношење апликације за чланство у Европској унији, а да је као први корак циљ добијање статуса земље кандидата, преноси РТК.