Према његовим речима, евентуално ограничење цене гаса смањило би подстицаје за инвестиције у гасни сектор и могло би да уништи неке од купаца гаса.
„Слободно тржиште је увек најбоље решење“, изјавио је Ал Каби.
Европски званичници посетили су Катар прошле недеље у оквиру напора да смање увоз природног гаса из Русије. Катар се, од почетка руске специјалне операције у Украјини, обавезао да ће се уздржати од преусмеравања пошиљки гаса намењеног Европи на друга места и, према Кабијевим речима, овај заливски емират планира да остане при овој изјави. Међутим, како је додао „ништа није трајно и имамо право да са количинама које поседујемо радимо шта желимо“.
„То је било обећање на одређено време. Када нам буде било прикладно да преусмеримо (пошиљке) то ћемо и урадити“, напоменуо је катарски министар, који је истовремено и председник и извршни директор компаније Катар енерџи.
Тренутно свега двадесет одсто гаса произведеног у Катару продаје се западно од Суецког канала, а тежња званичне Дохе је да до 2028. изједначи продате количине Западу и Истоку и да истовремено постане највећи продавац течног природног гаса на свету.
„Нисмо договорили дугорочни споразум са Немачком, али вољни смо да наставимо разговоре са компанијама и да постигнемо дугорочни споразум“, рекао је Ал Каби и додао да његова ће земља наставити да продаје гас Европској унији и да неће раскидати уговоре, чак и уколико би постојала финансијска добит у таквим случајевима.
„То је знак солидарности са оним што се догађа у Европи“, констатовао је он.
Према Ал Кабијевим речима, престанак испорука руског гаса Европи практично није могућа, а Катар неће уводити санкције руском енергетском сектору јер, како је рекао, „енергетика треба да постане ван политике“.