Овај професор Карнеги Мелон универзитета у Пенсилванији основао је пре две године Фондацију чији је циљ - бесплатно образовање. Новац добијен од патената уложио је у мисију да свако дете у Србији добије бесплатне уџбенике које израђује и штампа Фондација Алек Кавчић.
Поводом две године њеног рада Кавчић је подсетио да су Србија и Босна и Херцеговина једине две земље у Европи у којима родитељи купују уџбенике за основу школу.
Држава одобрила бесплатне уџбенике
Он је истакао да рад и залагање алтруиста окупљених у Фондацији има видљиве разултате, да је то пре свега промена свести о образовању као нечему што мора да буде бесплатно, али да се појавила и свест саме државе на ову тему.
"Држава одобрава наше уџбенике, сви уџбеници који су на нашем сајту, одобрени су од државе за наставу и могу се користити у одељењима основних школа. Био сам под великим притиском издавачког уџбеничког лобија који је у Србији врло јак, било је тужби, по таблоидима и другим медијима било је негативних чланака које су плаћали издавачи, о мени и Фондацији који нису истинити. Тужен сам због тога што сам говорио јавно да се ради о корупцији. Данас имамо документ који је издала држава, где се јасно види да је све што сам говорио у протекле две године заиста истина", истакао је Кавчић.
Потврђено да постоји монопол
Он је новинарима представио извештај Комисије за заштиту конкуренције у којој се помињу спорне тачке везане за куповину уџбеника у Србији:
"У извештају се констатује да немачка издавачка група "Клет" држи монопол. Такође се констатује да цене нису еластичне. Први пут једно државно тело каже да нема тржишне утакмице по питању цена, скоро сви велики издавачи држе скоро исте цене, а заправо се боре да уђу у школе. Имају монопол или такозвани олигопол где неколико издавача држи тржиште".
Констатујући да је овај извештај преломан у борби за бесплатно образовање, Кавчић је цитирао и део документа о кроупцији везаној за тржиште уџбеника у којој учествују и саме школе:
"Учесници на тржишту су навели да избор уџбеника често зависи од онога што се уз уџбеник нуди појединцу или школи и често је условљен незаконитим притисцима од стране појединих група или директора и присуством корупције. Дакле, корупција јесте свеприсутна, ми желимо да то нестане из образовног система, поготово да не постоји на нивоу основне школе, јер је реч о незаштићеним грађанима Републике Србије, малолетним, ту места корупцији нема", истакао је Кавчић.
Невероватан профит за издаваче
Он је говорећи и о заради издавача у малопродаји објаснио да од 100 одсто цене уџбеника, само 20 отпада на производњу, односно да је профит издавача 60 одсто.
Ђаци у школи
© Tanjug / FOTO HINA/ ADMIR BULJUBASIC
"Ако уџбеник кошта 1000 динара, издавач на њему заради 600, то је неприхватљиво високо и држава се по том питању изјаснила", каже овај професор.
У протекле две године Фондација је склопила уговоре са издавачима чије уџбенике бесплатно дели на свом сајту, а Кавчић најављује да ће се убудуће фокусирати на сопствена издања.
Сви уџбеници које изда редакција Фондације биће бесплатни на интернету. У току је и штампање књига, које могу да се набаве искључиво по цени саме штампе.
"Дакле, Фондација не зарађује, обилазимо градове, у промоцију и поделу бесплатних уџбеника укључиле су се и локалне самоуправе које помажу породицама, када увиде да за цену књига за први разред заправо могу да купе књиге и за све остале наравно да сарађујемо", каже Кавчић и додаје да је план да у наредне две године Фондација обезбеди и бесплатне уџбенике за средње школе.