СРБИЈА

Шта о Србији пише у закључку Брисела уочи децембарског самита

Савет Европске уније жали што Србија не показује довољно посвећености европској интеграцији и поред тога што је то њен стратешки циљ и „дубоко жали због назадовања“ Београда у усклађивању са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, наводи се у нацрту закључака о Србији припремљеним за децембарски самит, у који је Танјуг имао увид.
Sputnik
Брисел, такође, очекује од Србије да „испуни своју обавезу преузету у оквиру преговарачког оквира“ и да „појача своје усклађивање са заједничким спољним и безбедносним позицијама ЕУ и рестриктивним мерама као питање од највећег приоритета“.
У нацрту документа такође се од Србије тражи да усклади своју визну политику с политиком Уније, а кад је реч о приступним преговорима Београда с Бриселом, поздравља се напредак Србије у том погледу.
„Констатујући да Влада Србије наставља да проглашава интеграцију у ЕУ као свој стратешки циљ, Савет жали због недостатка показане посвећености овом циљу. Посебно у контексту руске агресије на Украјину, Савет очекује од Србије да покаже недвосмислену посвећеност ЕУ и да се заложи за наше заједничке принципе и вредности“, пише у нацрту закључака пред децембарски Савет ЕУ.
Савет се осврће и на подршку Србије резолуцијама Генералне скупштине УН усвојеним као одговор на, како наводе „руску агресију“, али такође „дубоко жали због назадовања Србије у усклађивању са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, посебно због упорних неусклађивања са санкцијама ЕУ против Русије и Белорусије, као и због њеног спољнополитичког деловања супротног заједничком приступу ЕУ“.
Брисел, такође, очекује од Србије да „испуни своју обавезу преузету у оквиру преговарачког оквира“ и да „појача своје усклађивање са заједничким спољним и безбедносним позицијама ЕУ и рестриктивним мерама као питање од највећег приоритета“.
Према овом документу, Савет ЕУ треба да поздрави „континуирано активно учешће Србије и важан допринос мисијама и операцијама ЕУ у оквиру Заједничке безбедносне и одбрамбене политике“.
Овај нацрт закључака је први од објављивања годишњег извештаја Европске комисије 12. октобра а до средине децембра могуће је да овај документ претрпи извесне промене, у зависности од развоја догађаја у региону и у ЕУ.
У овом документу, намењеног министрима и лидерима Уније, позивају се српске власти да „објективно и недвосмислено комуницирају о ЕУ и да се активно ангажују у борби против свих облика дезинформација и страних манипулација информацијама“.
Поздравља се и опредељење Србије да активно промовише регионалну сарадњу и напоре „на јачању добросуседских односа и доприносу стабилности и помирењу“.
Савет се спрема и да поздрави напредак Србије у приступним преговорима. Познато је да су 22 од 35 преговарачких поглавља отворена и два поглавља привремено затворена, наводи се у нацрту и додаје да „Савет наставља да подвлачи да је напредак у поглављима о владавини права и основним правима, као и у нормализацији односа Србије са Косовом, како је наведено у преговарачком оквиру, и даље од суштинског значаја и да ће свеукупно одредити темпо приступних преговора“, наглашава се у документу.
У нацрт документа истиче се потреба да се Србија усклади са заједничком визном политиком ЕУ.
Децембарски Савет ЕУ треба да се осврне и на дијалог Београд - Приштина, али то није још било предмет дискусије између држава чланица па о том делу још нема закључака.
Кад је реч о напретку Србије у евроинтеграцијама, нацрт документа понавља закључке извештаја Европске комисије о Србији, „примећује напредак који је Србија остварила у неким областима владавине права“ и идентификује најважније и најхитније реформе које Србија треба да предузме.
Према тексту, Србија треба да „побољша независност и укупну ефикасност правосуђа“, да „појача напоре у борби против корупције“, „постигне опипљиве и убедљиве резултате са ефикасним истрагама, кривичним гоњењима и правоснажним пресудама, замрзавањем и конфискацијом имовине стечене криминалом, посебно у случајевима тешког и организованог криминала“.
Ту је и позив Србији да „приоритетно ефикасно спроводи акциони план медијске стратегије, поштујући слово и дух циљева медијске стратегије“ а ЕУ је „озбиљно забринута“ и због недостатка напретка у побољшању општег окружења за слободу изражавања и независности медија.
За ЕУ је важно такође „домаће решавање ратних злочина, решавање преосталих случајева несталих особа“ а Брисел сматра и да „не би требало да постоји подршка и јавни простор за осуђене ратне злочинце нити за величање или негирање њихових злочина“.
Што се тиче економских реформи, Савет позитивно констатује континуирани напредак остварен у развоју функционалне тржишне економије, пренео је Танјуг.
СРБИЈА
Известилац ЕУ: Очекујемо од Србије јасне црвене линије према Русији
СРБИЈА
Дачић: Нема промене политике по питању санкција Русији
СРБИЈА
Вучић о извештају ЕК: Назадовали смо у једној области, а напредак би био да осуђујемо Русе сваки дан
Коментар