Пад долара четврту недељу заредом последица је очекивања да ће Фед ублажити темпо повећања камата јер подаци показују да инфлациони притисци у САД попуштају.
Доларов индекс, који показује кретање вредности америчке према осталих шест најважнијих светских валута, потонуо је прошле недеље 3,9 посто, на 106,42 бода.
Притом је долар према европској валути пао 3,9 посто, па је цена евра достигла 1,0350 долара.
Још је више, 5,3 посто, курс долара потонуо према јапанској валути, па је заронио на 138,80 јена.
У октобру је инфлација у САД пала с септембарских 8,2 на 7,7 посто на годишњем нивоу, најнижу разину од јануара и ниже од очекивања.
То је подстакло спекулације да ће у идућем периоду америчка централна банка успорити темпо подизања кључних камата.
Након што је почетком новембра Фед већ четврту седницу заредом повећао кључне камате за агресивних 0,75 постотних бодова, аналитичари очекују успоравање темпа, преноси Пословни дневник.
Пре објаве извештаја о инфлацији процењивало се да постоји 52 посто изгледа да ће Фед у децембру повећати камате за блажих 0,50 постотних бодова, а сада су ти изгледи премашили 80 посто.
Због тога су приноси на амерички обвезнице знатно пали, па је пао и курс долара.
Донедавно је долар јачао према готово свим најважнијим валутама у свету јер се процењивало да Фед има више простора за повећање камата у борби с инфлацијом него друге централне банке због боље економске ситуације.
Због тога је недавно курс долара према јену и евру достигао највише нивое у више деценија, при чему је вредност евра пала испод нивоа од 1 долара.
Међутим, последњих недеља долар слаби, па се курс европске валуте вратио изнад те психолошки важне границе.
Већина аналитичара сматра да је курс долара достигао врхунац и да ће се идућих месеци кретати на постојећим нивоима, а можда склизнути и ниже.