Протејереј је то изјавио на сједници Одбора за политички систем, правосуђе и управу и контролно саслушање на тему „Нехумано задржавање митрополита црногорско-приморског Амфилохија" у просторијама Центра безбједности у Подгорици прије двије године.
„Он је тада био човјек који је зашао у девету деценију живота. Тако нехумано понашање органа државне власти тада је преседан у савременом праву с обзиром да су њиме повријеђени домаћи а и међународни закони и конвенције о поступању према човјеку“, рекао је Шљивачанин.
Подсјетио је да се све десило након усвајања Закона о слободи вјероисповијести, који је изазвао противљење вјерника и многих других грађана.
„У том контексту, након тога што су вјерници СПЦ легитимно, протестом жељели да искажу неслагање са дискриминаторским законом, то је изазвало тензије у друштву и многи епископи и вјерни народ доживјели су дискриминаторске поступке од стране тада органа државне власти“, рекао је Шљиванчанин.
Шоћ: Полиција поставила девет сати митрополиту
Адвокат Драган Шоћ рекао је да је са митрополитом Амфилохијем провео све вријеме док је био задржан у полицији.
„Тамо је боравио пет сати и десет минута. Постављено му је девет питања, између којих су прво били кратки интервали, што значи да су била припремљена. Како је вријеме одмицало, размак између питања бивао је све дужи, а полицајци су појаснили да су слали записник да га контролише тужилац. Након свега се утврдило, да су они нас обмањивали. Касније се испоставило да то није рађено на захтјев тужиоца. Немам другог образложења осим да је то рађено с намјером да се човјек шиканира. Ако наређење нису добили од тужиоца, могли су само од старјешина“, закључио је Шоћ.
Предсједник Одбора Момо Копривица из Демократа казао је да институције нису радиле свој посао како треба.
„Да јесу, не бисмо расправљали о томе“, истакао је он.
Брђанин: Ову причу треба да затвори тужилаштво
Према ријечима директора Управе полиције Зорана Брђанина, прво треба да се утврде истина и правда, а не ко је крив или није.
„Евидентно је да је овдје дошло до повреде права. Утврдићемо одговорности, а овдје имамо двије адресе: омбудсмана и тужилаштво“, додао је он.
Рекао је да причу о задржавању митрополита црногорско-приморског Амфилохија Радовића у Центру безбједности Подгорица, у јуну 2020. године, треба да затвори тужилаштво.
Славен Радуновић (ДФ) питао је представнике полиције како то да нијесу предузели неке кораке поводом тог догађаја пошто су преузели дужност, јер то што се догодило је и за нечију кривичну одговорност. Радуновић је казао да га интересује само одговор на питање ко је крив за то што се десило са задржавањем митрополита у полицији?
Поступајући тужилац Основног државног тужилаштва (ОДТ) Никола Боричић казао је да се у 13 сати и 52 минута изјаснио да се, што се тиче ОДТ, митрополит Амфилохије може пустити на слобуду.
„Имам доказа да сам га пустио, а шта се даље дешавало ја то не знам. Због чега је задржан дуже три и по сата није питање за мене“, поручио је Боричић.
Како је рекао, главно питање је зашто није поднијета кривична пријава против поступајућег инспектора.
Драган Шоћ је саопштио да су њима у полицији саопштили да се испитивање митрополита одиграва по захтјеву тужиоца, што је демантовао тужилац Боричић. Шоћ је казао да у полицији није било помена о прекршајном поступку.
Он је казао да је све вријеме испитивања митрополита у полицији њима саопштавано да се то ради на захтјев тужиоца. Он је саопштио да су у конкретном случају кршена људска права.
Шоћ је саопштио да није имао сагласнот митрополита да тада поднесе кривичну пријаву.
Омбудсман: Боравак митрополита у полицији фактичко лишење слободе
Замјеница омбудсмана Нерма Добарџић казала је да су утврдили да боравак митрополита Амфилохија у станици полиције представља фактичко лишење слободе.
Она је рекла да Управа полиције није изнијела ниједан разлог за задржавање Амфилогија до три и по сата дуже, нити одговорила да ли је оно било неопходно да се добије потребно обавјештење.
„Лишење слободе Амфилохија није било пропорционално, неопходно и нужно, чиме му је арбитрарним поступањем повријеђено право на слободу и сигурност личности“, навела је Добарџићева.
Вучуровић: Ђукановић наредио хапшење Амфилохија
Јован Вучуровић из Демократског фронта тврди да је „шиканирање и малтретирање митрополита била чиста политичка одлука“ и да иза свега стоји предсједник ДПС-а и предсједник Црне Горе Мило Ђукановић.
„Све је рађено по налозима тадашњег врха полиције. Митрополит је био најкрупнија фигура у Црној Гори и за све ово директно оптужујем Ђукановића. А и Веселин Вељовић, тадашњи директор полиције је познати прогонитељ и мучитељ српског народа у Црној Гори. Он је ситна риба наспрам Мила Ђукановића. Ђукановић је био изнад њега и немам никаквих дилема да су они одговорни за митрополитово задржавање“, казао је Вучуровић.
Предсједник Одбора за политички систем Момо Копривица је након скоро пет и по сати, колико је трајала расправа, казао да ће Одбор наставити са радом, али вјерује да су на данашњој сједници добили доста значајних информација које могу послужити државним органима да се расвјетли овај случај до краја и да се одговори на питање ко је кривац што је митрополит Амфилохије више од пет сати задржан у полицији.