Теме разговора биле су геополитичке прилике и регионални односи, као и о даљи развој билатералне сарадње и евроинтеграције Србије, саопштила је Служба за сарадњу са медијима председника Србије.
Вучић је том приликом указао да је Италија данас један од најважнијих политичких и економских партнера наше земље, али и утицајан чинилац на међународној политичкој сцени, који својим позицијама и активностима може додатно да допринесе развоју мирног и стабилног окружења на Западном Балкану.
„Ово је изузетно важна посета за нас, јер Србија жели да види још већу улогу Италије у региону", истакао је председник Вучић.
Вучић је навео да је наша земља посебно захвална не само на доследној подршци Италије нашем европском путу, већ и на доприносу који даје безбедности и стабилности на Косову и Метохији кроз ангажман своје војске у саставу Кфора, а поготово заштити коју пружа манастиру Високи Дечани.
Председник Србије је упознао саговорнике са најновијим развојем ситуације на Косову и Метохији, изазваним константним једностраним провокацијама привремених органа самоуправе у Приштини, и нагласио да, упркос таквом неодговорном понашању, Београд остаје у потпуности посвећен дијалогу, о чему сведочи и показана воља за наставак дијалога на високом нивоу, који је одржан 21. новембра у Бриселу уз посредовање ЕУ.
Италија веома заинтересована за Западни Балкан
„Италија је ту, Италија жели да буде ту, јер смо врло заинтересовани за регион Западног Балкана“, поручио је на састанку министар Тајани, изразивши спремност његове земље да помогне у одржању мира и стабилности у региону.
Шеф италијанске дипломатије је указао и на значај мирног решавања свих спорова и питања и навео да ће Србија у тим настојањима имати снажну подршку Италије.
„Ова посета два министра је политички знак и показује колику важност Италија даје Србији“, поручио је министар Крозети и додао да је за његову земљу од највећег значаја да на Косову и Метохији буде мир и да српска заједница буде поштована и безбедна.
Саговорници су се сагласили да изузетно развијени билатерални економски односи представљају покретачку снагу даљег јачања свеобухватне сарадње две земље, те да их треба додатно интензивирати на највишем нивоу.
На састанку је изражена нада да ће ускоро бити одржана и Четврта заједничка седница влада двеју земаља, која ће ојачати свеобухватну сарадњу, као и Бизнис форум српских и италијанских компанија, заинтересованих за чвршће пословне везе.