Тај амандман поднијеле су Социјалдемократе Црне Горе (СД).
Посланик Демократа Владимир Мартиновић казао је да раније нико није тражио да се те ставке бришу из пописног листа.
"Те ставке су битне због остваривања права грађана. Не бих реаговао да се не ствара атмосфера неке катаклизме. Као да ће да падне нека атомска бомба, а не да се узму статистички подаци. Не знам зашто би се стварала таква атмосфера ако би грађани желе да своје национално и вјерско осјећање опредијели у складу са тим како он сматра да треба", поручио је Мартиновић.
Он је казао да је предсједник ДПС-а Мило Ђукановић директан кривац што је таква атмосфера била пред неке раније пописе.
"Мислим да је дошло вријеме да нико од лидера политичких партија, посланика или министара не утиче и врши притиске како ће грађани да се осјећају. Те се подјеле, изгледа, желе продубљивати и даље", рекао је Мартиновић.
Посланик СД-а Борис Мугоша је казао да попис није једина ствар кроз коју се грађани могу национално афирмисати.
"То је поента мог амандмана. Питања о националној припадности, језику и вјери су питања која ће нас оптерећивати, хтјели то ми или не. Биће и мијешања трећих држава, као што је било на претходном попису. А много нам је важније оних 87 података, на основу којих креирамо јавне политке", истакао је Мугоша.
Посланик Демократа Момо Копривица је казао да је овај амандман у супротности са правним системом и да би довео до конфузије и проблема у примјени права.
Одбор је, такође, није усвојио амандман СД-а да се у Закону одреди датум када се одржава попис, да Влада не одлучује када ће бити попис.
Мугоша је казао да је важно да тај датум буде усклађен са домаћом праксом али и са препорукама међународних партнера.
"Важно је да имамо термин како би се сви надлежни органи могли припремити за попис, јер то није једноставан задатак", рекао је Мугоша.
Предсједница Законодавног одбора Маја Вукићевић казала је да је СД раније од службе добио да овај амандман није прихватљив и да је потребно поднијети још један амандман.
Усвојен је амандман који је поднио посланик Марко Милачић, а који се тиче особа са инвалидитетом.
Потпредсједница Скупштине Црне Горе Бранка Бошњак поднијела је два амандмана на Предлог закона о високом образовању указујући на то да су студенти тражили да буду укључени у директан процес избора ректора Универзитета.
Са тим су се на 56. сједници Законодавног одбора сагласили и остали чланови одбора.