Дачић подсећа да је ОЕБС, који чини 57 држава чланица, једна од организација које је Југославија основала, а којој је Србија и председавала.
"Али главна тема је територијални интегритет Украјине и ја сам спреман да аплаудирам када Украјина каже Крим и Донбас су Украјина, а надам се да ће сви аплаудирати и када ја кажем Србија је Косово", навео је Дачић.
Истиче да су се у Пољској окупили министри спољних послова највећих европских земаља – од Велике Британије, Немачке, Шпаније, па до Канаде и заменице америчког државног секретара Викторије Нуланд.
То је још једна од прилика за Србију да упозори светску јавност на то шта се дешава на КиМ.
Коментаришући ситуацију на Косову и најновију изјаву Аљбина Куртија који каже да дијалог са Београдом није његов приоритет и да никад неће формирати ЗСО, Дачић наводи да би то много више треба да брине међународну заједницу него Београд.
„Он директно пљује на интегритет ЕУ – Бриселски споразум су потписали и Кетрин Ештон и Хашим Тачи. Интерес ЕУ је да сачува ауторитет", рекао је за РТС у Лођу Ивица Дачић.
Указује и на то да се поставља питање селективног односа када се узме у обзир да ће Приштина за своју неконструктивност и једностране потезе стално бити награђивана, као што је одлука о визној либерализацији, или подношење кандидатуре за чланство у ЕУ, док се прети онима који су коректни као Србија.
"То су као неки индикатори да откријете ко је чији миљеник. Овде имате да се јасно види да је Приштина њихово чедо и, без обзира на то колико неко воли истину, правду и принципе, они увек траже то што је њихово чедо. За нас је то веома лоша порука јер се тиме показује да су двоструки стандарди веома присутни", истакао је шеф српске дипломатије.
Он наводи да одбијањем да спроведе договорено, Приштина паралише дијалог.
Дачић је напоменуо и да је високом представнику ЕУ за спољну политику Жозепу Борељу указао на проблеме са којима се Београд суочава – са одбијањем да се спроведе договорено, чиме се потпуно паралише могућност напредовања у дијалогу. "Не можемо о новим договорима, а да бацимо у воду оно одраније", поручио је Дачић.
На питање како Србија може да спречи аплицирање Приштине за чланство за статус кандидата у ЕУ, Дачић одговара да не можемо да спречимо нешто где нисмо чланови.
"Ми нисмо чланови ЕУ, државе чланице гласају за то, а њих пет не признају Косово, а Мађарска, која признаје, рекла је да неће гласати за пријем Косова", истакао је Дачић.
Шеф српске дипломатије рекао је и да ће Приштина ићи на формулацију да то нема везе са статусом, већ да хоће да добију статус кандидата, а о статусу после да се разговара.
"Ако тако ураде, убиће преговоре. Јер о чему да преговарамо ако им признате статус кандидата, то значи да сте их признали и као државу", поручио је Дачић.