ЕКОНОМИЈА

Немачка олакшава улазак радницима из иностранства: Спремна нова правила

Немачка влада одлучила је да олакша улазак у земљу квалификованим радницима, а странци ван ЕУ земаља више неће бити ограничени радом само у струци.
Sputnik
Немачка у многим секторима има проблем са довољним бројем квалификованих радника и очекује се да он буде погоршан. Зато је немачка влада донела нацрт закона којим се отварају врата радницима из земаља ван ЕУ.

Странци више неће морати да траже посао само у струци

Према том нацрту, странци више неће бити ограничени радом само у струци, па ће, на пример, механичар моћи да се запосли као магационер или полицајац као келнер, преноси немачка агенција ДПА.
Код разматрања захтева за радну визу, више ће се у обзир узимати радно искуство, док они који се пријаве више неће морати да имају признату диплому квалификација.
План укључује и иновативни систем бодовања за раднике из трећих земаља, укључујући и државе Западног Балкана, који желе да се преселе у Немачку како би се запослили.
Тако ће критеријум бити „квалификације, знање језика, радно искуство, родбинске везе са Немачком и старост“.
„Циљ нам је да имамо најмодернији имиграциони закон у Европи јер морамо да се надмећемо са многим земљама за стручне људе. Обезбеђивање правих радника осигураће просперитет Немачке“, рекао је федерални министар рада Хубертус Хајл и додао да би закон требало да буде усвојен следеће године.
Немачка се суочава са стагнацијом усељавања и по томе је испод нивоа ЕУ. У Немачкој се у просеку подноси 1,3 захтева за пријем у држављанство на 1.000 особа, док је тај просек у ЕУ 1,6, показују подаци Евростата.

Више од 850.000 слободних радних места

Са друге стране, број слободних радних места у Немачкој је рекордан, јер је током октобра било тражено више од 850.000 радника. Број слободних радних места тако је био готово двоструко већи него 2011. године, када је у Немачкој било тражено 466.000 радника, наводи специјализована немачка компанија Статиста.
Једноставније усељење је део планиране реформе закона о азилу и миграцији коју министарка унутрашњих послова Ненси Фезер жели да покрене до краја године.
Бундестаг у петак треба да гласа о такозваној прилици на право боравка, односно о отварању перспективе останка добро интегрисаним странцима који дуго живе у Немачкој без сигурног статуса.
Почев од 31. октобра 2022, свако ко је у земљи живео барем пет година и није починио кривично дело, требало би да добије рок од 18 месеци да испуни услове за дугорочни боравак – то укључује познавање језика и сопствена средства за живот.
СВЕТ
Немачка влада брани право на лакше стицање држављанства, нацрт закона ускоро у Бундестагу
Коментар