НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Откриће фосила који је „чамио“ у музеју помера за 35 милиона година порекло модерног гуштера /фото/

Фосил који је деценијама стајао „архивиран" у ормару Природњачког музеја у Лондону, открио је нову врсту гуштера који је настањивао планету пре више од 200 милиона година. Примерак извађен из ормара музеја у показао је да су савремени гуштери настали у касном тријасу, а не у средњој јури како се раније мислило.
Sputnik
Овај фосилизовани сродник живих гуштера идентификован је са њима у похрањеној музејској колекцији из ‘50-их, укључујући примерке из каменолома у југозападној Енглеској. Међутим, када су фосил чували ‘50-их, није била доступна технологија за тачну класификацију.
Нова врста, фосилни сродник савремених гуштера, идентификована је међу колекцијом примерака пронађених из рудника у југозападној Енглеској.
Као гуштер модерног типа, нови фосил утиче на све процене порекла гуштера и змија, заједно названих сквамати, и утиче на претпоставке о њиховој стопи еволуције, па чак и на кључни покретач порекла групе.
Нова врста, фосилни сродник савремених гуштера, идентификована је међу колекцијом примерака пронађених из рудника у југозападној Енглеској.
Тим предвођен др Дејвидом Вајтсајдом из Бристолске школе за науке о Земљи, назвао је своје невероватно откриће Cryptovaranoides microlanius, што значи „мали месар“, и то у част његових чељусти које су биле испуњене зубима за резање оштрих ивица.
„Прво сам приметио примерак у орману пуном фосила Клевозауруса у складиштима Природњачког музеја у Лондону где сам научни сарадник. Ово је био довољно уобичајен фосилни гмизавац, блиски рођак новозеландске туатаре, која је једина преживела из групе Rhynchocephalia, која се одвојила од сквамата пре више од 240 милиона година“, навео је Вајтсајд.
Он каже да је тај примерак једноставно означен као 'Клевосаурус и још један рептил'. Како су наставили да истражују, постајали су све убеђенији да је заправо ближи гуштерима данашњице него група туатара.
„Направили смо рендгенске снимке фосила на Универзитету и то нам је омогућило да реконструишемо фосил у три димензије и да видимо све сићушне кости које су биле скривене унутар стене“, објаснио је доктор.
Он додаје да је ово веома посебан фосил и вероватно ће постати један од најважнијих пронађених у последњих неколико деценија.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Мистериозни титаносаурус: Крај њега и слонови изгледају минијатурно, а живео је на само једном месту
Коментар