Број становника у 21. веку у Пироту смањен је за 18.000. Подаци из породилишта такође су алармантни. За 11 месеци ове године рођено је 70 беба мање него у истом периоду прошле године.
„У пиротској болници сам од 1994. године, кад је било преко 1.000 порођаја годишње. Било је и 1.300, 1.400, да би сада спали на мање од 400 порођаја годишње“, каже начелник гинекологије пиротске болнице, доктор Владан Ђуров.
Са сличним проблемима се суочавају и развијене европске земље, па демографи сматрају да тешка економска ситуација није једини разлог за смањење наталитета и одлазак младих.
„У наредном периоду ће морати сви, а посебно земље које су у транзицији, озбиљно да предузму одређене мере које стимулишу раније склапање бракова и већи број деце. Демографи се очајнички боре да понуде најбоље решење и инструменте за поспешивиње и промовисање породичних вредности и повећања броја становника“, истиче наставник географије Драган Николић.
Локална самоуправа формирала је комисију, која треба да преиспита мере популационе политике. Конкретна помоћ затражена је и од челника државе. Град предлаже повратак војске и отварање факултета.
„Мислим да неколико конкретних мера може да уроди плодом када су Пирот и овај крај у питању: то је да вратимо војску у Пирот. То је са аспекта одбрамбене и економске, па и са аспекта популационе политике, сигурно добра мера“, каже градоначелник Пирота Владан Васић за РТС.
Већ су донете две нове мере, а издвојено је додатних 40 милиона динара за предшколску установу, па ће следеће године бити укинуте листе чекања за вртић. Пирот је приступио покрету „3 плус“, који обезбеђује повластице за породице са троје и више деце.