РЕГИОН

„Евроатлантска слобода је скупа“: Бугарски интернет корисници објаснили раст цена гаса

Цена гаса у Бугарској могла би у јануару да порасте за 40 одсто. Бугарски добављач „Булгаргас“ јуче је предложио повећање цене до 104,57 евра за мегават сат.
Sputnik
Предлог треба да одобри државна Комисија за регулисање снабдевања струјом и водом.
Утврђена цена гаса у децембру износи 74,91 евра.
Неки корисници друштвених мрежа претпоставили су да је вредност гаса у децембру почела да се повећава зато што је држави неопходно да компензује она средства која су грађани успели да уштеде захваљујући смањењу цена гаса које се догодило јесенас.

„Значи, они сада враћају износ који су смањили у септембру и октобру“, написала је Ралица Петкова.

Део корисника изразио је огорчење како због дејстава претходне Владе Кирила Петкова, при којој је Бугарска одустала од руског гаса, тако и нове Владе, која мора да тражи излаз из кризне ситуације.
„И руски гас мирише недемократски. ‘Евроатлантска слобода и независност су скупи и за њих треба пуно платити’, објаснио је робовласник ослобођеном робу, узимајући му комад хлеба“, прокоментарисао је вест Димитар Ангелов.
Јоро Росинов, корисник друштвених мрежа је истакао да је повећање премало.
„Требало би макар за 4000 одсто…Робови заслужују да их шишају до краја“, написао је Јоро Росинов.
Корисник Јордан Рангелов закључио је да би цена азербејџанског и течног гаса морала да буде нижа него цена код „агресора“.
Крајем априла ове године Бугарска је престала да добија гас од „Гаспрома“ због одбијања да плаћа по новој шеми. Према речима некадашњег премијера Кирила Петкова, зависност Бугарске од руског гаса износи 90 одсто, односно, годишње потребе земље за руским гасом износе око три милијарде кубних метара.
Он је одлуку руске компаније назвао уценом и у мају договорио набавку прва два танкера америчког течног нафтног гаса.
„Гаспром“ је крајем априла обавестио бугарску страну о прекиду испорука због одбијања Софије да плати по новој шеми. Некадашњи бугарски премијер Кирил Петков је одлуку Русије назвао уценом и рекао да је влада одавно била спремна за такав сценарио. Петков је после обуставе испорука успео да се договори са једном америчком компанијом о испоруци два танкера течног природног гаса за јун, а крајем јула за још седам, иако је због недостатка слободних терминала, нова Влада могла да обезбеди само један. Азербејџан испоручује Бугарској једну трећину потребне количине гаса.
РЕГИОН
Бугарска планира да шаље децу на распуст због високе цене грејања
Коментар