Он је навео да је наше друштво данас пуно лажи и превара „чега је извор страх“, додајући да се лажи шире свим каналима и покушавају да наша срца учине тврдим, несрећним и немирним.
Казао је да је лаж која нам трује живот и друштво намерна и да иза ње стоји онај или они који по сваку цену желе да униште наше међуљудске односе, заваде људе добре воље, поремете наше животе и подстакну нас на свађе и мржњу.
Београдски надбискуп је истакао да Исусово рођење сведочи о Божјој снази и о томе да је прихватање љубави снага која повезује Бога и човека и да је извор мира, те поручио да примимо витлејемску радост и љубав.
„Отворимо се божанској љубави која се излива на нас и дарујмо је својим ближњима и свом најближем окружењу. Нека овај благдан буде обнова, обнова у љубави, метаноја, како су знали говорити први хришћани. Божанска љубав, која је у Исусу дошла међу нас, нека нас оснажи и охрабри како лаж и зло у свету и међу нама не би више тровали људе, већ нас примљена божанска љубав све испунила радошћу“, навео је.
Поручио је да зато треба да будемо храбри и кажемо НЕ лажима које нас боле и трују наше животе и у Србији и у суседним земљама, а да одлучно кажемо ДА божићној радости.
„Повуцимо се у мир и тишину неколико тренутака и покушајмо у дубини своје душе пронаћи достојан дар који ћемо, појединачно и заједно, принети под ноге рођеном у Витлејему Исусу Христу“, рекао је београдски надбискуп.
Свима који славе Божић по Грегоријанском календару или мало касније по Јулијанском, пожелео је срећне празничне дане, пуне милости и радости.
„Честит Божић и сретну Нову годину желим свима вама“, додао је београдски надбискуп.
„Мој главни задатак је да интегришем хришћане у цркву“
Надбискуп је, након читања Божићне посланице, на питање новинара шта ће бити његов главни задатак као београдског надбискупа, рекао да му је најважнији пасторални задатак за који га је папа поставио у Београд.
„Пасторални задатак је да тражим католике, хришћане који су повезани са нашом црквом. Можда још нису толико баш интегрисани како би то требало, али то ћемо радити заједно са мојим сарадницима, свештеницима и редовницима који су на терену Београдске надбискупије“, рекао је Немет.
Навео је да то што у Београду постоји католичка надбискупија показује да је Београд за Католичку цркву важно место, те додао да ће Београдска надбискупија 2024. године славити стогодишњицу постојања.
На питање да ли ће наставити путем Станислава Хочевара, који је пре њега био београдски надбискуп, Немет је рекао да ће наставити оно што је Хочевар радио, те да је спреман за дијалог.
„Тражим сарадњу са свима, посебно традиционалним црквама и верским заједницама. Нису сви исти не због квалитета или начина живота већ због значаја који заузимају у друштву. Српска православна црква са патријархом Порфиријем је наравно број један и свакако намеравам са њима ближе сарађивати јер су већинска црква која може и да нас води у неким питањима, не говорим о неким верским тајнама већ о ономе што је у друштву важно за нас“, рекао је Немет.