„Сматрам да у нашем савезу са САД не сме да буде табу тема. Украјина никад није тражила да амерички војници ратују у нашој земљи уместо нас. Уверавам вас да су украјински војници савршено способни да самостално управљају америчким тенковима и авионима“, рекао је Зеленски алудирајући на могућност да САД испоруче Кијеву авионе и тенкове иако је Вашингтон до сада био уздржан по том питању.
Он је на заједничкој седници чланова Представничког дома и Сената апеловао да се појача санкциони притисак на Русију.
„Ви можете да појачате санкције… Ви можете да нам помогнете да издејствујемо правду за оне који су започели тај неиспровоцирани злочиначки рат. Хајде да то урадимо“, рекао је Зеленски.
После обраћања он је америчким когресменима предао украјинску заставу.
На снимцима се види како уручује заставу председници Представничког дома Ненси Пелоси тврдећи при томе да су му заставу дали војници из зоне борбених дејстава код Артјомовска. Заузврат добио је америчку заставу.
Обраћање Зеленског у Конгресу трајало је око пола сата, при чему је акценат пре свега би на порукама о лидерству САД и уверености у пибеду Украјине.
Медији: Зеленски није остварио циљ
„Вашингтон пост“ пише да Зеленски није успео да оствари циљ посете и добије модерније наоружање за офанзивна дејства.
Аутори чланка сматрају да се ставови председника Бајдена и Зеленског по питању војних потреба Кијева разилазе.
Украјински председник и његови саветници настављају да инсистирају на томе да им Вашингтон пошаље модерно наоружање, које Бајден не жели да испоручи, констатује се у чланку.
Није било назнака да је Зеленски добио подршку за то барем краткорочно гледано.
Америчка администрација је с своје стране с нестрпљењем ишчекивала да чује шта Зеленски има да каже на тему дипломатије .
„У којој је фази и шта је потребно да се увери да је Кијев у довољно јакој позицији да би било могуће убрзати преговоре“, рекао је извор у Белој кући и поновио став администрације – није на нама да одређујемо како ће изгледати дипломатија, када треба да почне и које су „црвене линије“, то су одлуке које треба да доноси Украјина.
Тај извор је додао да ће у новом сазиву Конгреса од 3. јануара бити више оних који су против војне помоћи Кијеву.
Амерички портал „Политико“ пише да читав низ републиканаца није спреман да на себе преузме обавезу у вези са даљом финансијском помоћи Кијеву без обзира на топао пријем приређен Зеленском у Конгресу.
Тако је Стивен Скелис рекао да постоје страховања у вези с тим где ће тај новац отићи. Како је додао, републиканци ће инсистирати да се детаљно анализира где новац завршава.
Ворен Дејвидсон, представник републиканаца у Представничком дому, рекао је да „нема шансе“ да се финансијска помоћ Украјини повећа.
„Подржао бих гласање о главном инспектору који би истражио шта су урадили са свим тим новцем који смо им већ дали“, рекао је он и додао да фокус мора да буде на томе да се конфликт обузда а не да се прошири.
Оваква обраћања, додао је, шаљу сигнал да се САД слажу са тим да се сукоб прошири.
Лидер републиканаца у Представничком дому Кевин Мекарти, који се залаже за смањење америчке помоћи Украјини, рекао је да се његов став није променио после говора Зеленског.
„Фокс њуз“ наводи да је циљ посете Зеленског био да се извуче новац из америчке привреде уместо јачања стабилности у свету, што је понижавајући сценарио за САД.