„То је јасно било и свих ових недеља“, рекао је Дачић на ТВ Инсајдер, на питање да ли његова изјава да је безбедносна ситуација на КиМ анализирана и да су сходно процењеној опасности и ситуацији на терену, све јединице Војске Србије које се налазе у том региону стављене у стање приправности за реаговање у случају напада на Србе са севера Косова, значи да би Србија била спремна да војно интервенише.
„Све ћемо уложити у мир, у наставак дијалога, али ако дође до физичког напада, убијања Срба, погрома, а Кфор не жели да интервенише и обавља мандат по Резолуцији 1244, Србија ће бити принуђена да то уради“, рекао је Дачић и додао да је суштина да до тога не дође и да се Србија нада да до тога неће доћи.
Јучерашња рафална паљба код Зубиног Потока, како је истакао, један је сегмент у низу догађаја који говоре о ескалацији ситуације на Косову и Метохији.
„Тешко би било посматрати све те догађаје изоловано, ако при томе не видимо читав след догађаја и то да се читава међународна заједница уместо плановима бави гашењем пожара који се сваке недеље појављују на КиМ“, додао је Дачић.
Дачић је,упитан и да прокоментарише наводе појединих београдских медија који су објавили снимак о како су навели наводној пуцњави и покушају уклањања барикаде у Зубином Потоку, због чега су се огласили и косовска полиција и Кфор демантујући да је дошло до било какве размене ватре са људима на барикади.
На питање да ли зна ко је пуцао, Дачић је рекао „ко год је пуцао, није смео да пуца!“
„Зашто би Срби пуцали на Кфор у Зубином Потоку?“, упитао је и додао да они који гарантују безбедност морају да дају потпуну информацију о томе шта се тамо тачно догодило.
На питање да ли званични Београд има везе са организовањем барикада Дачић је рекао да су Срби на Косову и Метохији политички фактор сам за себе и да се боре за своја права и легитимно.
„Ако мислите да су представници власти у Београду учествовали у организовању барикада и свега осталога, слушајте, ваљда је довољно јасно да су Срби на КиМ политички фактор сам за себе. Они се боре за своја права, легитимно“, рекао је Дачић.
Подсетио је на три црвене линије која Србија има.
Прва се, како је рекао, односи на Заједницу српских општина и на то да Србија не може да пристане да поново преговара на ту тему у неком новом мировном плану и преговарачком процесу, „јер би то значило бацање девет година“.
Друга црвена линија је, како је додао независност тзв. Косова, односно учлањење тзв. Косова у Уједињене нације, а трећа физичка безбедност Срба на Косову и Метохији.
Додао је да Београд све ради у жељи и настојању да се сви проблеми реше дијалогом, деескалацијом, а не новим тензијама.
На питање да ли је питање Косова оно што Србији стоји на европском путу, Дачић је одговорио потврдно, али је и нагласио да је боље да се то формулише тако да Србији на европском путу стоји њен однос према територијалном интегритету, пренео је Танјуг.
Дачић је оценио и да напретка у дијалогу нема, и то због Аљбина Куртија.