ЖИВОТ

Благо сибирских воћњака: Шта успева и зашто је важно да први плодови сазре пре првог мраза /фото/

У сибирским воћњацима се најчешће гаје јабуке, крушке, вишње и шљиве. Важно је да се направи правилан избор врста воћа које би успешно расло и доносило велики број плодова. Сорте које се саде у Сибиру морају да буду отпорне на ниске температуре.
Sputnik
Важан је и период сазревања, јер је неопходно да плодови буду зрели пре првог мраза. Један од главних услова при избору сорте у Сибиру је отпорност на болести и штеточине. Важан је и укус плодова, па велики број воћара предност даје слатким, сочним и ароматичним јабукама.
Сибирска кајсија
У сибирским воћњацима се најчешће могу наћи јабуке сорте: Ермаковско горно, Ранетка Ермолаева, Горноалтајска, Алтајско вагрјано, Мелба, Жебробска, Аљонушка, Бели налиц, Анис, Уралско наливноје, Медуница и Бајана.
Дивље јабуке Ранетке, Краснојарски крај
Крушка се не може тако често видети у сибирским воћњацима, јер је она слабо отпорна на ниске температуре и не може брзо да да плодове, а и принос је мали. Међутим, у сибирским воћњацима се гаје сорте које су погодније тим климатским условима, као што су: Купава, Нарјаднаја ефимовка, Бесемјанка, Сварог, Перун, Лељ и Внучка. Најотпорније на мраз су: Северјанка, Повислаја, Тема, Поља, Лимонаја, Зоја, Сибирјачка и Кујумскаја.
Крушка усуријскаја
Приликом сађења вишње у Сибиру је веома важно да се правилно одабере сорта, а затим да се направе сви услови за њен раст. У Сибиру расте вишња која може да се гаји у степама или обична вишња. Вишња која расте у степама је: Касмаменка, Алтајска ласточка, Алтајска рана, Максимовска, Кристина, Желанаја, Рана степна, Прозрачнаја, Вузовскаја и Иртишска. Сејанец лубској и Шоколадница.
Вишња војлочнаја или кинеска вишња
Врсте шљиве које се гаје у Сибиру су такође прилагођене хладним климатским условима. Веома је важно да се правилно засаде. У Сибиру најбоље расту врсте шљива као што су: Пересвет, Алтајска јубилејна, Падарок чемала, Чемалска, Жемчужина Урала и Гордост Урала.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Тајна 13 древних људи из сибирске пећине, решена уз помоћ ДНК, изненадила научнике
Коментар