Још један фактор који је ојачао позицију Русије на тржишту ђубрива било је затварање фабрика у Европи због наглог повећања цена гаса у пролеће 2022 године. У тексту ФТ се напомиње да је цена ђубрива (посебно калијума) почела да расте чак и пре 24. фебруара 2022: након увођења санкција Белорусији због гушења протеста и руског смањења испорука природног гаса.
„Међутим, мало је вероватно да ће Русија наставити да и ове године има користи од високих цена. Недавни пад цена гаса у Европи услед топлијег времена него иначе, спустио је цене ђубрива, а произвођачи у региону повећавају производњу", истичу аутори текст.
Графикон који је представио лист показује да су цене ђубрива достигле врхунац почетком другог квартала 2022. године, али су почетком трећег квартала почеле приметно да падају.
Учесници на европском тржишту ђубрива које је анкетирао ФТ очекују даљи пад цена фосфата и калија, док се глобалне залихе азота тренутно сматрају довољним.
У Европској унији се економска ситуација поправља због повољних временских услова који доприносе уштеди енергетских ресурса током грејне сезоне. Почетком 2023. цене гаса у ЕУ пале су на 780 долара за 1.000 кубних метара.