СВЕТ

Американци траже да се истраже потенцијални смртоносни ефекти бивалентне Фајзер вакцине

Кети Мекморис Роџерс, председник Комитета за трговину Представничког дома, позвала је амерички Центар за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) да брзо истражи потенцијалну везу између Фајзерове бивалентне вакцине против ковида и можданог удара међу старијим људима.
Sputnik
ЦДЦ је признао ризик, али наставља да препоручује да сви старији од шест месеци добију допунске вакцине, преноси РТ.
ЦДЦ је у петак објавио да извештаји сугеришу везу између Фајзерових бивалентних вакцина и пораста броја можданих удара код одраслих старијих од 65 година који су их примили. Агенција је саопштила да ће испитати ове извештаје, али тврди да је мало вероватно да постоји прави клинички ризик и да би сви старији од шест месеци требало да се вакцинишу без обзира на то.
„Недостатак транспарентности у последње три године нарушио је поверење Американаца у наше агенције за јавно здравље“, навела је председница комитета за трговину Представничког дома Кети Мекморис Роџерс.
„ЦДЦ и ФДА имају системе за праћење безбедности вакцине који је идентификовао овај прелиминарни сигнал“, наставила је она.
„Сада агенције морају брзо да истраже, на отворен и транспарентан начин, да ли је вакцина можда допринела пријављеним можданим ударима.
Она је додала да ће и ЦДЦ и ФДА бити позвани да сведоче пред њеним комитетом како би се вратило поверење Американаца у агенције за јавно здравље.
Прошло је више од две године откако је ФДА први пут издала одобрење за хитну употребу за Фајзерову вакцину. Званично одобрење је дато крајем 2021. године, али су се од тада појавили извештаји о штетним ефектима.
Истовремено, утврђено је да су Фајзер вакцине против коронавируса неефикасне у заустављању преношења вируса корона, упркос инсистирању генералног директора Фајзера Алберта Бурле да су вакцине „100 одсто ефикасне у спречавању заразе короном.
Коментар