СВЕТ

Хаос у Француској: Полиција баца сузавац, а демонстранти каменице - хиљаде људи на улицама /видео/

Широм Француске одржавају се протести против планиране пензионе реформе којом би старосна граница за одлазак у пензију била повећана за две године – на 64 године. Стали су возови, школе су затворене, а предузећа не раде јер су радници напустили своја радна места.
Sputnik
Полиција у Паризу употребила је сузавац против демонстраната.
Сузавац је бачен на рубовима уличног протеста када су поједини демонстранти у капуљачама и маскама које прекривају лица, бацали различите предмете на полицијске службенике, преноси Ројтерс.
Фигаро преноси да су демонстранти на полицију бацали каменице.
Камера Спутњика раније је забележила је како демонстранти покушавају да блокирају улице и полицајце који су их опколили и користили бибер-спреј да их растерају.
Француски синдикати су кренули данас у велики штрајк против планова председника Емануела Макрона за померање старосне границе за одлазак у пензију.
Десетина хиљада људи је на улицама, у градовима широм Француске, преноси Фигаро.
Предлог предвиђа да граница за одлазак у старосну пензији буде померена са 62 на 64 године.
Према предлогу који је представила раније овог месеца премијерка Елизабет Борн, од 2027. године људи ће морати и да имају 43 године радног стажа да би добили пуну пензију, уместо досадашње 42 године.
Градска и међуградска железничка служба је скоро у тоталном застоју, а многе школе и остале јавне службе су затворене.
На аеродрому „Орли“ у Паризу, просечно је отказан један од пет летова.
У париском метроу само једна од две линије са аутоматизованим локомотивама, без возача, раде нормално.
1 / 3
Протести у Паризу
2 / 3
Протести у Паризу
3 / 3
Протести у Паризу
Порцењено је да ће на протесту бити неколико десетина хиљада људи на улицама Париза, али и осталих градова широм Француске, где је присутна полиција.
Истраживања јавног мњења показују да француски бирачи великом већином одбијају његов план да их натера да раде дуже.
„Нема ништа добро у овој реформи“, рекла је Розен Крос у јужном француском граду Кану, док су се она и други наставници припремали за штрајк, са транспарентима на којима је писало „Не 64“.
Изазов за синдикате, који су далеко мање моћни у Француској него што су били, јесте да ли могу да то противљење реформи и бес са кризом трошкова живота трансформишу у масовни друштвени протест који ће трајати дуже и на крају натерати владу да се повуче.
СВЕТ
„Црни четвртак“ у Француској: На улице ће изаћи милиони људи
Коментар