Од отприлике 45.000 метеорита извађених са Антарктика током прошлог века, само око стотину ове величине или веће.
„Величина није нужно битна када су у питању метеорити, а чак и сићушни микрометеорити могу бити невероватно научно вредни. Али наравно, проналажење великог метеорита попут овог је реткост и заиста узбудљиво“, каже Научница у Филд музеју и Универзитету у Чикагу Марија Валдес.
Пет метеорита које је тим пронашао биће анализирани у Краљевском белгијском институту природних наука. У међувремену, седимент који потенцијално садржи мале микрометеорите подељен је истраживачима за проучавање у њиховим институцијама, пише Еурека алертс.
Научница је истакла и да се због миграције глечера могу открити нови метеорити у леду од милион година.
Валдесова каже да жели да види шта откривају анализе метеорита, јер „проучавање метеорита нам помаже да боље разумемо своје место у универзуму. Што је већи узорак метеорита, то боље можемо да разумемо наш Сунчев систем и боље можемо да разумемо себе."
Сада ће метеорит бити одмрзнут како не би зарђали метали у његовом саставу, а касније ће бити тачно датиран.
„Верујемо да је стар отприлике четири и по милијарде година“, рекли су стручњаци.
Антарктик је једно од најбољих места на свету за лов на метеорите. То је делимично зато што је Антарктик пустиња, а његова сува клима чува метеорите од пропадања. А и пејзаж је идеалан за лов на метеорите јер се црне свемирске стене јасно истичу на снежним пољима. Чак и када метеорити потону у лед, узбуркано кретање глечера према стени испод помаже да се метеорити поново изложе близу површине плавих ледених поља континента.