Руски војни експерт Михаил Ходаренок израчунао је колико ће украјинских тенкова бити трајно уништено, колико ће морати да ремонтују и колико је Украјини потребно тенкова да би преокренула ситуацију на фронту.
За сада је само Велика Британија одлучила да Украјини пошаље основне борбене тенкове (ОБТ). Лондон планира да испоручу 14 тенкова „челенџер 2“.
За почетак, експерт наводи да је потребно нагласити да линија на којој се воде сукоби износи 815 километара. Сукоби се воде у три правца: луганском, доњецком и запорошком.
Оружаним снагама Украјине је на сваком правцу потребна минимум једна тенковска дивизија, док су у украјинској војсци углавном заступљене бригаде. За фронт те дужине потребне су три тенковске дивизије. Према совјетском рачунању, једна тенковска дивизија има 296 тенкова, 230 борбених возила пешадије, 54 самоходних артиљеријских возила, више од две хиљаде аутомобила и скоро 12 хиљада војника и команданата.
За три правца се потребне три тенковске дивизије, што износи око 900 тенкова. Осим тога, потребно је да се још једна тенковска дивизија размести на белоруском правцу, што је 1.200 тенкова.
Војни експерт наводи да ниједан главнокомандујући не може да не планира резерве у својој војсци, што износи још додатних 300 тенкова. Осим тога, треба узети у обзир могуће губитке током офанзивних операција. Просечни дневни губици оклопног наоружања у овом случају могу бити у распону од 10-15 одсто. Од тенкова који су уништени око 15-20 одсто ће бити неповратни губици, а остали ће морати да се поправљају, текући ремонт износи 30-50 одсто, средњи 15-30 одсто, а велики ремонт 10-20 одсто тенкова.
Потребно је додати и као минимум још 300 тенкова како би се оперативно надокнадили губици током сукоба. Тако да се долази до цифре од 1.800 борбених возила. У овој фази Велика Британија предаје Украјини 14 основних борбених тенкова, што је мање од једног процента од онога колико тражи украјинска војска. Руски војни експерт наводи да су ово оквирни прорачуни.
Какви се одавде закључци могу извући? Има разлога да се верује да ће Украјина вероватно пре или касније добити не само 1.800 главних борбених тенкова западне производње, већ и много више. Украјини ће тенкове прво предати земље Источне Европе, а тек потом и произвођачи ових тенкова из САД и Немачке, а вероватно ће и Француска пре или касније да испоручи тенкове „леклер“.
Што се тиче Оружаних снага Русије, руска војска би требало да до војних и војно-политичких резултата дође много пре него што Запад испоручи Украјини оружје.