У тужби америчких власти наводи се да је Гугл користио антиконкурентске, искључиве и нелегалне методе да уклони или драстично смањи сваку претњу својој доминацији над технологијама које се користе за дигитално оглашавање, пренео је Ројтерс.
Влада је навела да Гугл треба да буде приморан да прода свој део за менаџмент оглашавања, који је донео око 12 одсто Гуглових прихода у 2021. години, али такође игра кључну улогу у укупним приходима претраживача Гугл и клауд компаније.
Тужиоци су циљали на Гуглов изузетно профитабилан посао оглашавања, тражећи да се он раздвоји како би се изједначили услови за друге компаније.
Гугл, чији је посао оглашавања заслужан за око 80 одсто прихода, наводи да су аргументи тужбе погрешни и да ће довести до успоравања иновација, подићи цену оглашавања и успорити више хиљада малих бизниса и оглашивача.
Министарство и осам америчких савезних држава, међу којима су Калифорнија и Њујорк, траже да Гугл буде осуђен због кршења антимонополског закона, да му наложе плаћање одштете и обуставу активности о преузимању монопола над онлајн оглашавањем.
Гугл је већ раније кажњен због кршења закона о конкурентности, и то у Европској унији.
Гуглови послови са огласима донели су више од 200 милијарди долара у продаји у 2021. и доносе највише новца матичној компанији Алфабет и то са великом маржом.
САД су саопштиле да је монопол „нарушио легитимну конкуренцију у индустрији рекламних технологија“.