„Већина немачких грађана заиста је шокирана тиме што је немачка савезна влада на челу са канцеларом Олафом Шолцом и министарком спољних послова Аналене Бербок из странке Зелени пристала на испоруку оружја и тенкова из Немачке“, рекао је Штрахе за Спутњик.
Он је подсетио да су две коалиционе стране (СДПГ и Зелени) и њихови представници уочи последњих избора категорички били против испорука оружја у зоне борбених дејстава.
„Уместо да промовише мировне иницијативе и мировне преговоре, немачка влада се у овом случају позиционира као присталица ескалације рата што многи грађани сматрају 'саучесништвом у рату' и што изазива велику забринутост“, додао је Штрахе.
По његовом мишљењу, Русија би могла да „окарактерише и оцени“ одлуку Немачке као потез стране која учествује у сукобу.
Штрахе оцењује да је ово „изузетно опасан развој догађаја који би могао да доведе до заоштравања војне ситуације у Украјини“, а такође има потенцијал да прошири рат у Европи.
У контексту слања тенкова Украјини, политичар је апеловао да се „коначно формира снажан немачки, међународни и надпартијски покрет за мир“.
„Овај безумни рат можемо окончати само мировним преговорима, а такође спречити ширење сукоба“, закључио је Штрахе.
Након дугих разговора о испоруци западних тенкова Кијеву, немачка влада је на крају пристала да пошаље Украјини борбена возила „леопард 2“. Планирано је да се формирају два тенковска батаљона. Берлин ће у првој фази испоручити Кијеву чету од 14 борбених возила типа А6 из залиха Бундесвера. Како је рекао немачки министар одбране Борис Писторијус, тенкови би у Украјину могли да стигну крајем марта.
Испоруку тенкова за Оружане снаге Украјине најавио је и амерички председник Џо Бајден. Према његовим речима, украјинска војска ће добити 31 борбено возило „М1 абрамс“ који ће формирати један тенковски батаљон. Високи званичник из америчке администрације је прецизирао да ће испорука војне технике Украјини потрајати месецима.