Кирилов је навео и питања покреће и висок степен припремљености америчких произвођача мРНА вакцина за пандемију нове инфекције.
„Високи степен припремљености америчких произвођача мРНА вакцина за пандемију нове инфекције вируса корона покреће питања. Стиче се утисак да су фармацеутске компаније унапред развиле препарате за вакцине, али нису могле брзо да их пласирају на тржиште због специфичности вируса, што се накнадно манифестовало у ниској ефикасности вакцинације и бројним нежељеним реакцијама“, оценио је Кирилов.
„Развој пандемије ковида 19 управо према овом сценарију покреће питања да ли је била намерна, умешаности САД у овај инцидент, као и о правим циљевима америчких биолошких програма који имају за циљ да побољшају својства опасних патогена“, рекао је Кирилов на конференцији за медије.
Генерал је подсетио да је 18. октобра 2019. године, односно два месеца пре првих званичних извештаја о појави нове инфекције вирусом корона у Кини, Универзитет „Џонс Хопкинс“, уз подршку Фонда Била и Мелинде Гејтс, одржао вежбе у Њу Јорку под називом „Event 201“.
Према његовим речима, на овим вежбама су разрађивана дејства у условима епидемије до сада непознатог вируса корона. Болест се, према сцемароки, пренела са слепих мишева на људе преко посредника – организма свиње.
Експерименти на украјинским војницима
Кирилов је навео да су на украјинским војницима нелегално испитивани препарати против замора мишића засновани на нанотехнологији.
Ради се о спровођењу „примарних клиничких испитивања употребе фулерена Ц60 растворљивих у води за смањење умора скелетних мишића војника“.
Фулерени Ц60 су сферни молекули који се састоје од 60 атома угљеника. Сматрају се једним од симбола нанотехнологије. Својевремено су се у светској научној заједници појавили подаци компјутерског моделирања који су показали да фулерени Ц60 представљају потенцијалну опасност за молекуле ДНК који складиште генетске информације у живим ћелијама.
Војници су, такође, били циљна група америчких експеримената са ХИВ-ом спроведених у Украјини.
„Сједињене Америчке Државе спроводе најконтроверзнија испитивања са становишта међународног права ван националне територије. Пример су експерименти у вези са инфекцијом ХИВ-а које су амерички специјалисти спроводили на територији Украјине од 2019. године“, објаснио је генерал.
Он је скренуо пажњу да циљне групе нису биле само осуђеници или наркомани, већ и борци Оружаних снага Украјине.
Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе скраћују војно-биолошки рад у Украјини, укључујући Пољску и балтичке државе.
„У оквиру мера за смањивање војно-биолошких активности у Украјини, САД активно користе материјалну базу хемијских и фармацеутских предузећа у Пољској и балтичким државама, а осим тога, тамо је допремљена опрема са украјинске територије“, рекао је Кирилов.
Скривање података
Кирилов је додао да финансирање које намеће колективни Запад приморава земље постсовјетског простора да сакрију праву природу биолошких истраживања.
„Финансирање које намеће колективни Запад приморава државе постсовјетског простора да сакрију праву природу посла који се обавља. Европска унија активно промовише иницијативу за постављање мреже центара ‘напредног искуства’ у области РХБ заштите, која предвиђа распоређивање биолошких лабораторија које финансира ЕУ на територији бившег СССР-а“, рекао је Кирилов.
Према његовим речима, потенцијалним партнерима се препоручује „да не рекламирају ову иницијативу због њене екстремне осетљивости за Руску Федерацију“. Истовремено, истиче се да државе централне Азије „већ имају користи од техничке сарадње са Европском унијом“.
Генерал је навео и да је руска војска током специјалне операције добила више од 20 хиљада докумената и материјала о војно-биолошком програму САД у Украјини.
Кирилов је нагласио да ови материјали потврђују усмереност Пентагона на стварање компоненти за биолошко оружје и њихово тестирање на становништву Украјине и других држава дуж периметра граница Русије.
Међутим, захваљујући Министарству одбране Русије успело је да се зауставе амерички војно-биолошки програми у Украјини, због чега Пентагон преноси недовршена истраживања у државе Централне Азије и Источне Европе.
„Паралелно се повећава сарадња са државама Африке и азијско-пацифичког региона – Кенијом, Сингапуром и Тајландом“, прецизирао је Кирилов.