НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Истраживачи реконструисали џиновског убицу диносауруса /видео/

Међународни тим научника симулирао је глобални потоп који је покренуо астероид пре 66 милиона година у коме су страдали диносауруси.
Sputnik
Међународна група истраживача користила је посебан софтвер за реконструкцију џиновског цунамија за који се верује да је збрисао диносаурусе са лица Земље пре десетина милиона година. Научници кажу да је поплава изазвана астероидима довела до таласа високих неколико километара који су запљуснули планету.
Разорни природни догађај, за који се наводи да је био 30.000 пута јачи од било ког забележеног цунамија, покренут је када је масивни астероид ударио на место где се тренутно налази мексичко полуострво Јукатан, према проценама научника. Верује се да је небеско тело било пречника више од 10 километара.
Астероид је оставио дубок траг на месту где је ударио, и то је сад познато као кратер Чикшулуб. Судар је изазвао таласе високе чак 4,5 километара који су се таласали широм света, као што је показао нови модел.
Удар се поклапа са догађајем изумирања у креди и палеогену, који је довео до изумирања 75 одсто све флоре и фауне на Земљи у то време, укључујући све нелетеће диносаурусе, због масовног разарања и климатских промена које су уследиле.
Компјутерска симулација је плод заједничког рада истраживача из неколико земаља, укључујући америчку НОАА лабораторију „Пацифик марин енвајроментал лаб“ и „Геофизикал флуид дајнамикс лаб“, пише РТ.
Научници су комбиновали нумеричко моделирање и анализу геолошких записа како би створили оно што описују као „прву глобалну симулацију цунамија удара астероида Чикшулуб“.
Моћан компјутерски програм који моделује детаље сложених токова флуида, назван хидрокод, реконструисао је првих 10 минута генерације цунамија, док су још два модела развијена од стране НОАА симулирала обрасце према којима се таласи шире светом. Истраживачи су такође анализирали геолошке записе са више од 100 локација широм света како би подржали своје процене.
Према тиму, студија би могла бити од практичне користи јер може помоћи у „процени и квантификацији ризика од будућих великих удара астероида“. Штавише, модел би могао помоћи у предвиђању утицаја цунамија мањих размера који се данас редовно дешавају.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Како је изгледао удар астероида који је убио диносаурусе
Коментар