РУСИЈА

Нико неће диктирати Москви цену њене нафте – Путинов указ о контрамерама ступа на снагу

Указ председника Русије Владимира Путина о специјалним мерама које се уводе као одговор на граничну цену за руску нафту и нафтне деривате ступа на снагу данас, 1. фебруара. Руске контрамере показују да су неприхватљиви нетржишни механизми трговине руском робом, оцењују руски аналитичари.
Sputnik
Како се наводи у указу председника Русије, забрањује се испорука нафте и нафтних деривата из Русије онима који у уговорима прописују горњу границу цена. Такође се забрањује испорука нафте страним купцима ако се у уговорима користи механизам ограничења цена. Испоруке руске нафте и нафтних деривата у земље које су увеле горњу границу цена биће могуће само на основу специјалне Путинове одлуке.
По речима руководиоца Центра за анализу стратегије и технологије за развој Руског државног универзитета за нафту и гас „Губкин“ Вјачеслава Мишченка, контрамере Русије искључују могућност да јој се диктирају цене нафте.

„Указ донет 27 децембра одредио је став Русије и руских извозних компанија – апсолутно су неприхватљиви услови западних земаља које су увеле ембарго и граничну цену. То су нетржишне и незаконите мере“, рекао је за Спутњик Мишченко.

Како је додао, и сам указ и узвратне мере Русије искључују могућност да се некако заобиђу или признају та ограничења или да се у будућности тргује уз услов граничних цена.
Мишченко истиче да и блискоисточни партнери Русије – ОПЕК+, УАЕ, Саудијска Арабија схватају да је важан чврст став како се не би дозволило да купци диктирају услове.
„Данас из неког разлога не воле Русију, сутра ће хтети да искористе тај механизам против било ког другог добављача. То је такав диктат купца. То се не сме дозволити, ове мере су и усмерене на то“, закључио је Мишченко.

Ситуација на тржишту нафте стабилна

Потпредседник Владе Русије Александар Новак оценио је да је ситуација на тржишту нафте тренутно прилично стабилна.
„Сви се слажу да је ситуација на тржишту прилично стабилна, на основу понуде и потражње формирају се прихватљиве цене. Захваљујући одлукама које су донете у оквиру ОПЕК+ о смањењу производње, констатујемо да је сада уравнотежено тржиште и да је тренутна ситуација прилично нормална“, рекао је Новак за телевизију „Русија 24“.
Како је додао, упркос одлукама које су донете у вези са ембаргом на испоруке у Европу и граничне цене који је ступио на снагу у децембру прошле године, ситуација са експлоатацијом и извозом руске нафте је стабилна.
„Предузете су све неопходне мере, пре свега од стране наших компанија, да се пронађу нови ланци снабдевања и нова тржишта“, рекао је Новак након Министарског надзорног одбора ОПЕК+.
Министарство енергетике Русије појаснило је да се указ руског лидера односи на све трансакције са руском нафтом, све до крајњег потрошача. Надлежни органи наложили су Министарству енергетике да до 1. марта утврди процедуру праћења цена руске нафте која се испоручује за извоз. Истовремено, физичка и правна лица која испоручују руску нафту и нафтне деривате у иностранство мораће да прате да се не тргује по граничној цени, све до крајњег купца.
Санкције против руске нафте ступиле су на снагу 5. децембра. Европска унија престала је да увози руску нафту која се транспортује морем, а земље Г7, Аустралија и Европска унија наметнуле су граничну цену за нафту која се транспортује морем у висини од 60 долара по барелу. Очекује се да ће 5. фебруара ступити на снагу и ограничавајуће мере против руских нафтних деривата, али гранична цена још није објављена.
РУСИЈА
Путин потписао Указ: Стиже одговор Москве на граничну цену за руску нафту
Коментар