Произвођач млека из Панчева и један од организатора протеста Дејан Трајковић за Танјуг је рекао да је произвођачима догорело и да су потребне хитне мере државе како би опстали.
Увозно млеко сумњивог порекла?
„Просули смо увозно млеко које је по нама сумњивог порекла. Одакле је дошло то је велики знак питања. Према нашим информацијама чак је и из Украјине дошло. То би требало Влада Србије да зна“, рекао је он.
Додао је да произвођачи не желе да такво млеко пију деца и грађани Србије.
„Наше домаће млеко које смо донели са наших фарми поделићемо данас људима да пробају и виде шта је квалитет“, рекао је он.
Трајковић је нагласио да је време да Министарство пољопривреде хитно реагује и испуни њихове захтеве.
„Наша порука је да је догорело. Доста је свих преговора и прича. Сви врло добро знамо да је сточарство сведено на минимум и уништено у протеклих 10-15 година“, рекао је он.
Додао је да произвођачи немају више времена за приче, нити хоће да причају.
„Хоћемо да решавамо ствари. Крај је приче. Прво да се захтеви испуне, а они су нешто што мора да се уради хитно да би се зауставило даље осипање произвођача млека и пропадање“, оценио је он.
Протест произвођача млека
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Додао је да би затим требало направити радну групу, али не од оних који би губили време, него флексибилну и ефикасну у раду, и такву која ће решавати ствари.
„Двадесет динара да буде премија по литру млека - то могу одмах да одлуче“, каже Трајковић.
Он додаје да је прошле године била неко време 15 динара па су, ем млекаре скинуле цену, ем држава узела пет динара и свела на 10 што је оценио као „шишање“ произвођача млека.
„Да субвенција и регрес по крави буде 40.000 динара. И јако је битно да минимална заштитна цена млека буде успостављена у Србији“, каже он.
Минимална заштитна цена да буде 78 динара
Додаје да произвођачи имају калкулације за тај износ заштитне цене и да ће их дати ресорном министарству.
„Требало би да износи 78 динара, то је минимална заштитна цена коштања литра млека без наше зараде“, рекао је он.
„Без те цене трговци отимају, прерађивачи отимају, а сељаци пропадају“, рекао је он.
Истакао је да ако није могуће прекинути увоз млека сумњивог порекла да би требало балансирано увозити.
„Ако треба и мора да се увози, да се балансира до те мере да се увезу само количине како би се попунили рафови ако фали нашег млека“, навео је он.
Произвођачи млека тврде да је увозно млеко сумњивог порекла и током протеста су га просули на улици
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Трајковић је поручио да је једини начин да произвођачи млека опстану да држава нађе начин да их заштити „јер тако раде и друге државе“.
Истакао је да су произвођачи који су данас протествовали отворени за даље разговоре са Министарством пољопривреде.
„Отићи ћемо до њих али да има решења. Ако нема решења, напустићемо састанак. Исто ћемо урадити и ако не усвоје наше захтеве. Нема потребе да губимо наше време као што смо овај дан изгубили. Ови људи раде 365 дана годишње од ујтру до увече“, поручио је он.
Трајковић је најавио да ће у случају да захтеви не буду усвојени доћи до радикализације протеста.
„Бићете накнадно обавештени како ће то изгледати. Скупштина наших произвођача ће одлучивати да ли ћемо блокирати сва места у Србији локално, или опет у Београд па блокирати цео центар – видећемо“, поручио је он.
На протесту, који је трајао сат времена, било је неколико стотина произвођача млека из више региона Србије и Војводине.