„Старлинк“, који је обезбедио украјинској војсци широкопојасне комуникације, никада није требало да буде коришћен у војне, већ у хуманитарне сврхе, али су Украјинци то искористили на начине који нису део било каквог споразума, рекла је Шотвел на конференцији за новинаре у среду у Вашингтону.
Шотвел је, поводом извештаја да је украјинска војска користила услугу „Старлинка“ да контролише дронове, рекла да је Украјина ефикасно користила беспилотне летелице за уочавање непријатељских положаја, гађање великог домета и бацање бомби и да у вези са тим постоје ствари које се могу учинити да би била ограничена способност украјинске војске да то ради, као и да су већ учињене.
Она је одбила да каже које мере је „Спејсикс“, компанија милијардера Илона Маска, предузео, пренео је Ројтерс.
Коришћење „Старлинка“ за контролу дронова превазишло је оквире споразума постигнутог са украјинском владом, рекла је Шотвел, подсећајући да је уговор намењен за хуманитарне сврхе, као што је пружање широкопојасног интернета болницама, банкама и породицама погођеним сукобима.
„Спејсикс“ је приватно испоручио камионе са „Старлинковим“ терминалима Украјини, омогућавајући украјинској војсци да комуницира тако што ће се повезати са готово 4.000 сателита које је „Спејсикс“ лансирао у ниску орбиту Земље.
Западне владе, укључујући САД и Француску, платиле су испоруке „Старлинк“ терминала Украјини поред оних које је приватно финансирао „Спејсикс“.