Министар енергетике и природних ресурса Турске Фатих Донмез објавио је датуме конференције крајем јануара. Тада је саопштио да је планирано да се на састанку размотри питање оснивања гасног хаба на турској територији ради испорука природног гаса Европи, на основу идеје коју је предложио председник Русије Владимир Путин.
„Као што вам је познато, Турску је погодила велика туга, министар је са сарадницима у зони погођеној земљотресом. Пошто је остало још буквално неколико дана, састанак ће бити одложен, највероватније, за неколико седмица“, речено је Спутњику у том ресору.
Министар Донмез заједно с министрима здравља и одбране сада руководи координацијом активности усмерених на отклањање последица земљотреса у турској провинцији Хатај, која је претрпела највећа разарања.
Председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, у октобру су наложили да се детаљно проанализира питање оснивања гасног хаба у Турској, преко ког би могле да иду испоруке гаса уместо оштећених гасовода „Северног тока“.
Реч је не само о томе да се у Турској формира гасно тржиште, него и да се развије инфрастурктура и да се повећају испоруке у јужном правцу, рекао је вицепремијер Русије Александар Новак. У том пројекту могу да учествују и друге земље које испоручују гас Европи: Алжир, Катар и Азербејџан.
Снажан земљотрес погодио је југоисточни део Турске у понедељак ујутру. Према речима председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана, то је најјачи земљотрес у тој земљи од 1939. године. Број погинулих у Турској, према последњим подацима, премашио је 18.000, а повређено је више од 72.000 људи. Земљотрес је погодио и Сирију, у којој је број погинулих, према последњим подацима, 1.347, а повређених више од 2.200.