РЕГИОН

Хоће ли Црна Гора ове године имати и попис, и ванредне парламентарне изборе

Спровођење пописа не искључује и одржавање ванредних парламентарних избора током ове године, сматра Веско Пејак из НВО Алтернатива након што је Влада Црне Горе усвојила уредбу којом је предвиђено да се попис одржи од 1. до 15. новембра.
Sputnik
Прича о попису је, вјерује Пејак, у суштини потврда да ће бити ванредних парламентарних избора.

“Покушава се очајнички покренути прича о томе ко је Црногорац, ко је Србин, ко је Монгол а ко Узбекистанац. У суштини, подјела у Црној Гори постоји само на поштене и непоштене. Тим непоштеним одговарају националне подјеле. Попис неће донијети ништа ново, осим врло битне информације да је земљу у последњих 10 година напустило бар 100.000 њених грађана. Све остало ће остати у сенци те информације. То је сваки пети грађанин способан да покрене нешто у овој заборављеној земљи”, коментарише Пејак за Спутњик.

Он иронично примјећује да би већина грађана требало да се пише на овом попису као "апатрид", то јест као неко ко нема домовину или нацију, а да је што се тиче нације довољно погледати ко су “национални прваци”.
“Ко онда за себе може да пише да је Србин или Црногорац и да се осјети поносно због тога? Вјероватно само особа која дијели иста убеђења као и ови претходно поменути. Не, нама слиједи "генерално поспремање". Так после њега можемо да причамо о нацијама, вјери, убјеђењима и будућности”, коментарише Пејак за Спутњик одлуку Владе Црне Горе да се попис становништва, након двије године кашњења , одржи од 1. до 15 новембра.

Божовић: Биће више Срба на попису

Посланица Демократског фронта Јелена Божовић казала је недавно Спутњику да се попис одлагао оволико времена само из једног разлога: страха ДПС-а, јер ће попис становништва показати да Срба у Црној Гори има много више него што је то показао претходни попис који је организован под страхом и тензијама.

“Попис је законска обавеза јер многи пројекти, планови, стратегије државе не могу да се раде док се не буде знало колико држава има становника, која је старосна структура становништва, какве су миграције становништва. Попис је потребан ради успостављања равномјерног регионалног развоја јер је лоша политика и запостављање сјевера у протеклом периоду довело до масовне миграције становништва према централној и јужној регији”, нагласила је тада Божовићева.

Попис неопходан и да се среди бирачки списак

Бивша власт је, како каже наша саговорница, умјесто да прикупљене податке правилно употребљава, те податке злоупотребљавала, посебно оне о националној, вјерској и етничкој припадности грађана, па су на основу тих података Србе дискриминисали по свим основама.

"У прилог томе говори и чињеница да је у години прије смјене власти од 3.988 запослених у јавној управи само 191 запослени био Србин, односно 4,8 посто. Ако погледамо податке из 2011. године гдје је на попису било 29 одсто Срба, постаје јасно какву је политику бивши режим спроводио над Србима. Најава бившег премијера Душка Марковића да ће Србе тракторима протјерати из Црне Горе на најбруталнији начин је показатељ шта је бивша власт и бивши режим припремао за Србе у Црној Гори”, истиче Божовићева.

Попис је важан, како истиче, и да би се коначно средио бирачки списак, да бисмо избјегли проблем који имамо у Шавнику, да једна иста особа гласа у неколико општина у Црној Гори, да они који деценијама не живе у Црној Гори широм свијета долазе једном у четири године само да гласају, а онда се врате у државе у којима имају трајни боравак, без жеље да се икад врате у државу из које су једном отишли за бољим животом.
Након 30. августа 2020. и промјене власти, поручује Божовићева, Црна Гора је ослобођена окова ДПС-а.
„Ми из Нове српске демократије и ДФ немамо никакав проблем са тим да грађани слободно мисле и да се слободно изјасне, управо смо се ми из ДФ борили за ту слободу и слобода је била и остала један од важних мотива наше политике. Тако ће Срби моћи слободно да се одреде о свом етничком опредјељењу па ће овај попис показати да Срба у Црној Гори има много више од 28,73 посто како је то претходни попис показао“, каже посланица.

Шта су препоруке УН

Према препоруци Економске комисије УН за Европу (УНЕЦЕ) у период пописа не би требало да буде изборних кампања.
Из Монстата тим поводом прецизирају да то питање дефинише препорука 77 УНЕЦЕ у којој пише:
”Веома је важно да се период спровођења пописа не преклапа са главним политичким догађајима, као што су кампање за државне или локалне изборе, јер се становништво може довести у забуну у вези са наведена два догађаја, што може да има за посљедицу одбијање пописивача у домаћинству. Нажалост, национални статистички институти имају малу или никакву контролу над овим.
Веома је важно да се попис становништва спроводи у стабилном политичком и социјално сигурном окружењу у земљи. У временима политичке или војне нестабилности, мање је вјероватно да ц́е јавност бити спремна на сарадњу и сигурност пописивача не може бити загарантована. Ниво безбједности треба да буде такав да пописивачи одраде пописивање безбједно у свим дјеловима земље.
Коментар