Велепродајне цене гаса у Европи тренутно су знатно испод нивоа из периода пре фебруара 2022. године, али и даље постоје ризици раста у наредним месецима и несташице снабдевања у зиму 2023-24. године. Крајем јануара цена гаса на берзи ТТФ пала је на 55 евра за мегават сат (највиша цена је забележена у августу - изнад 340 евра за мегават сат), пише у тексту.
Према фјучерсним уговорима, цене гаса на холандској берзи ТТФ требало би да остану у распону од 55–70 евра за мегават сат, што је у просеку 57 одсто, односно 42 одсто ниже од јесењих прогноза за 2023. и 2024. годину. Међутим, цене гаса су и даље три пута веће него 2019. године, напомиње ЕК.
Штавише, у условима велике волатилности усред текућих геополитичких тензија, не може се искључити скок цена сличан оном који се догодио 2022. године, наводи се у документу.
Не могу се искључити ни ризици несташице гаса у зиму 2023-2024, напомиње ЕК. Домаћа потражња могла би да буде већа од прогнозиране ако се недавни пад велепродајних цена гаса одрази на потрошачке цене и потрошња буде стабилна. Повећање потражње у Кини могао би да подстакне спољну потражњу више него што се очекивало, сугерише прогноза.
Након избијања сукоба у Украјини, Русија је постепено смањивала испоруке гаса у Европу. Цене гаса у 2023. години стабилизовала је топла зима, што је омогућило да се сачувају резерве гаса у подземним складиштима. У јануару је цена на берзи ТТФ била 63 евра за мегават сат у односу на 118 евра за мегават сат у децембру.