У Приштини је у току скупштинско заседање на ком се расправља о дијалогу Београда и Приштине а највећа расправа се води о предлогу који су изнеле Француска и Немачка а који је подршала Европска унија.
Курти је истакао да је смернице о овом предлогу добио од Мирослава Лајчака Ии овај предлог подржан од стране међународних изасланика.
“Јасно су ми ставили до знања да је главни предлог овога пута близак формату ,узми или остави’ и да се неће моћи отварати или преговарати о њему. Њихов став је био да је читав дипломатски и политички апарат земаља из којих долазе стављен у подршку чланству Косова у међународним организацијама и не могу очекивати 'не' од Косова јер бисмо ушли на пут конфронтације са њима“, рекао је Курти.
Он је напоменуо да је свим учесницима дијалога, укључујући и Жозепа Бореља и Александра Вучића, јасно ставио до знања да Косово не прихвата дијалог уколико он не укључује међусобно признање.
„Стратешки приступ Владе Косова у суочавању са дијалогом са Србијом уз помоћ ЕУ изграђен је на основу два почетна циља, прво, престанак праксе укључивања у било које потенцијално спорно питање између страна у дијалогу. Наш став је био да су максимално о чему се могло разговарати у Бриселу примењивост постојећих питања (оних који су потписани пре нашег доласка у владу). Друго, отварање поглавља преговарачког процеса за изградњу добросуседских односа”, рекао је Курти.
Курти је споразум из 2013. назвао преседаном, а додоа је да је на састанку, у августу прошле године, високи представник Жозеп Борељ уоквирио све кључне тачке.
„Први пут је одлучено да се општи оквир, односно онај који регулише односе Косова и Србије, међународно укључи у формат дијалога у Бриселу. Састанак је очигледно био директан резултат притиска наше владе да се дијалог премести у фазу међународног регулисања Косова и Србије усредсређеног на међусобно признање. На састанку 18. августа јасно сам ставио до знања Борељу и Вучићу да Косово више неће прихватати дијалог који не обухвата коначни договор о међусобном признању”, објаснио је он.
Још једном је подсетио да се Заједница српских општина може разматрати само ако се испуни шест тачака које је раније изнео.
“Након Лајчакове посете 6. фебруара, након што сам разјаснио неке елементе, потврдио сам му да је предлог ЕУ добра основа и солидна платформа за даље. Прихватање главног документа не доводи у питање преговоре о плану имплементације. На основу тога, истичем, прво, прихватање главног предлога представља озбиљан напредак у међународним односима са Србијом, јер предвиђда да две државе које једна другој признају де факто државност, а прихватање главног плана нема везе са ЗСО, с обзиром да се у целини односи на споразуме Брисела, ЗСО се може разматрати ако се испуни шест тачака које сам изнео“, изложио је Курти.