По њеним речима, Европу су на то подстакли обавештајни подаци о распоређивању руских трупа на границама Русије које је објавио Вашингтон.
„Мој кабинет у Европској комисији већ у децембру 2021. године почео је да ради са Белом кућом и Министарством финансија САД на потенцијалним санкцијама против Русије у случају сукоба са Украјином. У ствари, надали смо се да нећемо морати да употребимо санкције“, казала је Фон дер Лајен на Минхенској безбедносној конференцији.
Како је додала, санкције су пре свега требало да погоде високо технолошке и незаменљиве западне производе на руском тржишту.
Фон дер Лајен се у свом обраћању заложила за свеобухватно повећање притиска на Русију и проширење испорука оружја и муниције Украјини.
„Сада је дошло време да се неколико пута убрза производња стандардизованог наоружања и муниције за испоруке у Украјину. За то морамо да искористимо Европски мировни фонд“, истакла је она.
Раније је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио да се Алијанса спремала за сукоб у Украјини од 2014. године. Он је истакао да руска специјална операција „није променила Алијансу“, него да је само показала колико је значајно јачање колективне одбране које је спроведено.